Polska kupi używane korwety Adelaida. "A popatrzcie na Rumunów. Mało mówią, a ile budują"

Zakup australijskich fregat Adelaide to przyznanie się do porażki i do tego, że polska marynarka wojenna stoi pod ścianą - mówi w TOK FM europoseł i były minister obrony, Janusz Zemke.

Jego zdaniem pozyskanie dwóch używanych okrętów z lat 90. tylko na chwilę załata braki w wyposażeniu marynarki, nie zwiększy natomiast potencjału polskich stoczni.

Gdzie Polska, a gdzie Rumunia 

Przeciwnicy zakupu Adelaid są także w rządzie; nieprzychylnie na ich temat wypowiedział się m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk.

- Polska ma zapłacić za ich remont i modernizację. Moim zdaniem skończy się to na poziomie kilku miliardów złotych - mówi Janusz Zemke.

Były szef resortu obrony zgadza się przy tym z ministrem Gróbarczykiem, według którego zakup Adelaid spowolni rozwój polskich stoczni, które okręty miały wybudować same.

- Jest to takie przyznanie się do braku decyzji, do braku konsekwencji i porażki, jeśli chodzi o modernizację polskiej marynarki. Rumuni, którzy znacznie mniej na ten temat mówią, budują w tym momencie cztery nowoczesne korwety i trzy okręty podwodne. Państwo, które ma budżet MON-owski o połowę niższy niż Polska - mówi minister.

Zwolennicy zakupu mówią, że stare, polskie jednostki trzeba wycofać, a marynarze muszą na czymś ćwiczyć. Przeciwnicy, że Adelaidy będą drogie w utrzymaniu i uzależnią Polskę od zagranicznego serwisu.

"Prezydent Duda wraz z panem Macierewiczem i min. Błaszczakiem doprowadzili do zapaści polską armię"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (163)
Polska kupi używane korwety Adelaida. "A popatrzcie na Rumunów. Mało mówią, a ile budują"
Zaloguj się
 • Oceniono 24 razy 14

  Polska armia powinna być o połowe mniejsza skoro technicznie jest beznadziejna nie mówiac o rozwoju i nowoczesności zbrojnej...smutne to i prawdziwe ale nie można takiego stanu rzeczy utrzymywać ze srodków podatnika skoro to i tak nic przez tyle lat nie dało ...

 • qawsedrftg

  Oceniono 28 razy 12

  A co z Gawronem? Przede wszystkim trzeba być realistą. Ta armia nie ma walczyć z Rosją, ale patrolować czy nie ma inwazji "uchodźców" albo inne tego typu zadania.

 • ja5569

  Oceniono 28 razy 8

  "Popatrzcie na Rumunow"? Jak sie popatrzy, to sie zobaczy masowe protesty w Bukareszcie, bo socjaldemokraci sa przy wladzy.

 • mniklasp

  Oceniono 13 razy 5

  Okazuje sie ze w MON Rumuni sa madrzy i umieja myslec a niestety Polacy sa glupi i bezmyslni. Ilosc pieniedzy tu nie ma znaczenia.

 • m33h0w

  Oceniono 23 razy 5

  Rumuni mają też Dacię, a Polska jedynie ruiny po FSO.
  Oni budują nowe okręty, my sprowadzamy złom.
  Taka polnische wirtschaft.

 • heliheli

  Oceniono 29 razy 5

  a co pan zemke zbudowal jak byl ministrem ?? odpowiem - dom pod warszawa . Duzy .

 • bolekbud

  Oceniono 8 razy 4

  Musza byc bardzo dobre i na czasie bo inaczej Putin by mial obiekcje jak do tarczy obronnej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX