KE nie dała się przekonać rządowi PiS. Polska ma miesiąc na wprowadzenie zmian dotyczących SN

Kolejna odsłona sporu między KE a polskim rządem. Jeżeli rząd w Warszawie nie zastosuje się do przesłanej dziś z Brukseli opinii, sprawa przepisów dot. sądów może trafić do TSUE.

Jest kolejny krok Komisji Europejskiej w procedurze naruszeniowej, dotyczącej przeforsowanych przez PiS zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. KE wysyła do Polski uzasadnioną opinię. W komunikacie czytamy, że "odpowiedź władz Polski z 2 sierpnia nie rozwiała wątpliwości prawnych Komisji".

Czytaj też: KE rozpoczyna procedurę naruszeniową ws. SN. "Do końca czekano na ustępstwo Polski">>>

Bruksela nie dała się przekonać i nadal twierdzi, że nowe przepisy łamią zasadę niezależności sądownictwa, w tym nieusuwalności sędziów.  KE dała polskim władzom miesiąc na wprowadzenie zmian, które pozwolą wprowadzić w życie rekomendacje zawarte w przesłanej im opinii. 

Inaczej sprawa może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Czytaj też: SN kontratakuje: Chce opinii unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Wstrzymano wysyłanie sędziów na emeryturę>>>

Przypomnijmy. Wprowadzona przez PiS ustawa o Sądzie Najwyższym wysyła na emeryturę sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia. Tym samym, 27 z 72 sędziów SN może być zmuszonych do przejścia w stan spoczynku. Ustawa łamie również zapisaną w Konstytucji RP kadencyjność I prezesa SN. W myśl nowego prawa prof. Małgorzata Gersdorf również powinna przejść na emeryturę. 

Czyta też: Sędziowie wspierają prof. Gersdorf. Wysyłają do I prezes Sądu Najwyższego... pocztówki>>>

"Ustawodawca ma prawo kształtować przepisy tak, jak uważa" - mówił o zmianach w SN wiceminister sprawiedliwości

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
KE. Praworządność
Zaloguj się
 • 66kropek

  Oceniono 8 razy 2

  Na pewno to odpowiedź na apele Wellman. A tak poważnie: walcie się wszyscy ; PiS,PO, sądy,KE, TVN, TVP i reszta!!!

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy 1

  To, co stwierdza KE, to małe miki.

  Kuriozalna jest procedura naboru sędziów do SN,

  polegająca na deklaracji chęci kandydata.

  Przecierz to jakieś szaleństwo, żeby sędzią SN

  została osoba bez egzaminu sędziowskiego

  i bez dorobku orzeczniczego w sądownictwie !

  Chęci, to nie są kwalifikacje !

 • tomaselli

  Oceniono 3 razy 1

  O Boze nie oslabiajcie ludzi. Toz to brzmi jak ultimatum !

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy 0

  Ja tez nie dalem sie przekonac KE, bo widzac jak PO boi sie Biedronia pokazuje iz caly postpezetpeer bedzie sie zrec o ten sam elektorat, ogolnie zwanym ludem czerskim. Na prawicy bylo duzo latwiej gdyz prawica od 39 praktyczie nie istniala na senie politycznej, istnial elektorat, ale nigdy emanacja konserwatyzmu nie byla samodzielnie przy sterach wladzy. Zatem ktos taki jak ja cieszy sie iz w ogoloe prawica moze realizowac swoj program i na ten moment nie poszukuje alternatywy Natomiast po klesce PO padla ostatnia emanacja resztek zydokomuny 68, ktora ustalila konsensus w nowym panstwie konsensus oznaczajacy rozejm w imie wladzy z ustaleniem wyraznej grubej kreski. Legalizacja peerelu odbyla sie na bazie konsensusu magdalenkowego w ktorym zadeklarowano panstwo neutralne swiatopogladowo neoliberalne globalistyczne europejskie otwarte bez tozsamosci historii i korzeni, holdujace multikulturowosci nadreprezentacji tradycji mniejszosci narodowych i permistwne w kwestii korupcji.
  To w tym chu.. du i kamieni kupie mielismy zyc do usr... smierci za czy pincdziesiunt na godzine w specjalny strefie ekomomiczny za kapitalem zagranicznym zwolnionym z jakichkolwiek danin na rzecz gospodarza.

 • getz54

  Oceniono 13 razy -1

  Grillowanie Ziobry przez pana Timmermansa idzie pełną parą. Pan Timmermans dopiero co wytarł łzy ze śmiechu po piśmie Ziobry do USA, w/s deportacji pana Mazura, a tu nowy hit z udziałem magistra z Polski. Ten nieuk usiłuje tym razem przekonac, ze tak samo jak nie zniszczył słuzbowego laptopa, tak samo nie zniszczył TK i sądów powszechnych, ani nie zamierza zniszczyc SN. Coś mi się wydaje, ze jak będzie się przy tym upierał to on zostanie namaszczony przez Nowogrodzką na Robespierra dobrejzmiany. Duda pierwszy kopnie w stołek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX