Joanna Mucha: Moglibyśmy wydawać nawet 50 proc. PKB na wojsko, ale nigdy nie obronimy się sami

- Na co PiS wydał budżet na wojsko? Na samoloty dla VIP-ów i Wojska Obrony Terytorialnej - powiedziała Mucha. Tak skwitowała zapowiedzi prezydenta Dudy ws. zwiększenia nakładów na armię do 2,5 proc. PKB.

Joanna Mucha, posłanka Platformy Obywatelskiej, stwierdziła w Poranku Radia TOK FM, że nie ma nic przeciwko defiladom. Przypomniła, że PO również je organizowała. 

- One są potrzebne. Ludzie dobrze na nie reagują. Stulecie niepodległości tłumaczy większy rozmach przy organizacji wczorajszego wydarzenia - powiedziała polityczka.

"Parada nieobecnych"

- Nie możemy zapomnieć jednak, że to była parada tych i tego, co nieobecne. Chodzi np. o Antoniego Macierewicza czy pana Misiewicza, którzy otrzymywali wysokie wynagrodzenia, a nic Polsce dobrego nie przynieśli. I tego co nieobecne, czyli tych wszystkich zamówień, które nie zostały zrealizowane - stwierdziła posłanka.

Prowadząca program Dorota Warakomska zwróciła uwagę na nieobecność na uroczystościach liderów opozycji sejmowej: Katarzyny Lubnauer i Grzegorza Schetyny. - To miał być pokaz niezgody? - zapytała Warakomska. 

- Nas się zawsze tak zaprassza, żebyśmy nie poczuli się zaproszeni. My mówimy o tym, co się dzieje w wojsku. W jaki sposób odchodzą najlepsi generałowie, w jakim kosmicznym tempie przychodzą nowi ludzie, którzy otrzymują szlify generalskie - powiedziała Joanna Mucha.

Czytaj też: "Warszawa wolna od faszyzmu" - skandowali Obywatele RP blokujący przemarsz ONR

- Moglibyśmy wydawać nawet 50 proc. PKB na wojsko, ale nigdy nie obronimy się sami. Jeśli nie będziemy w silnych sojuszach, to się nigdy nie obronimy. Nie podpisujemy umów. Nasze relacje z USA i NATO są pod znakiem zapytania. Relacje z UE też są narażone na szwank - mówiła posłanka o wczorajszej wypowiedzi prezydenta. Andrzej Duda podkreślił, że jeżeli pozwoli na to sytuacja gospodarcza, chciałby aby Polska wydawała na armię 2,5 proc. PKB do 2024 roku.

-  PiS chwali się, że wydaje obecnie 2 proc na obronność, ale na co PiS wydał budżet na wojsko. Na samoloty dla VIP-ów i Wojska Obrony Terytorialnej - podsumowała zapowiedzi głowy państwa Joanna Mucha. 

Zmiana granic okręgów wyborczych 

PiS pracuje nad zmianą zasad wyborów do Sejmu. Ma nad nią pracować komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego. Chodzi o zmianę granic okręgów wyborczych. Mają być mniejsze, wskutek czego będzie ich więcej, jak informuje "Rzeczpospolita".

 - Wiemy mało. Mogliśmy się spodziewać skoku na ordynację. To jest nie do zaakceptowania, bo nie zmienia się ordynacji pod samych siebie. Ci, którzy próbowali, zawsze tracili. Kiedy obserwuję to, jak my, opozycja, konsolidujemy się przygotowując się na wybory samorządowe i do PE, to jestem przekonanana, że to nam wszystkim, jako opozycji, może wyjść na dobre. Jestem optymistką i uważam, że sobie z tym poradzimy - zapewniała posłanka. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • dlaczego polskiej lekkoatletyce idzie tak dobrze;
 • gdzie zostały już zarejestrowane komitety do wyborów samorządowych. 

Kosiniak-Kamysz: Trzeba przekonać prezydenta, aby nie dołączał do grupy rozbójników, która chce ukraść wybory

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Joanna Mucha w TOK FM. Rozmowa Doroty Warakomskiej
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  To oczywista oczywistość ! ! ! !

  Nigdy nie obronimy się sami.

  Wojsko nasze, to prymityw ! ! ! !

  Pieniądze tam "ładowane",

  to pieniądze wyrzucone w błoto! ! ! ! !

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy 1

  Wypowiedz potwierdza jedynie iz peo nie nadaje sie do sprawowania jakichkolwiek rzadow w jakimkolwiek kraju. Nigdy ale to nigdy zaden rzad nie moze wychodzic a priuori z zalozenia iz nie jest w stanie sie obronic. o poerwsze armia to element odstraszania po drugie element wsakzujacy nna koszty potrncjalnego agresora, po trzecie zawsze trzeba zakladac iz jest mozliwosc obrony, a przynajmmniej tak dlugiego oporu iz potencjalni sojusznicy nam pomoga lub inne panstwa poczuja sie rowniez zagrozone zmiana ukladu sil w regionnie.
  Rosja atakowala zawsze wtedy gdy znajdowala w Europie panstwo gotowe do zmiany rownowagi sil.

 • rastablaster

  Oceniono 8 razy 0

  Obronić przed kim? Rosją? Fajna spiskowa teoria, ale spiskowa. Prawdziwym zagrożeniem dla EU jest imigracja z krajów, które NATO obróciło w perzynę. Dla Polski dodatkowym zagrożeniem jest odradzający się nazizm na Ukrainie.

  Rosja jest tak groźna dla Polski jak Baba Jaga. Ale spoko, skoro istnieje Baba Jaga, to istnieją również skrzaty - dzieci będą wniebowzięte.

  Pani Mucha to typowy przedstawiciel polskiej klasy politycznej - przygłupi biurokrata sprawny w kręceniu lodów i ssaniu jankieskiego fiuta. Polska klasa polityczna zamieniła ten kraj w amerykańską kolonię - to klasa zdrajców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX