Protest kierowców TIR-ów. Zwolnią i zablokują drogi. To sprzeciw wobec akcji policji

Jazda o 10 km/h wolniej, niż wynosi prędkość dopuszczalna, bez wyprzedzania i opuszczania prawego pasa - tak ma wyglądać piątkowy protest kierowców ciężarówek z naczepami.

To odpowiedź na policyjną akcję TIR, w ramach której policjanci ścigają ich za zbyt długie wyprzedzanie na drogach ekspresowych i autostradach. Kierowcy ciężarówek chcą w ten sposób pokazać, że postulowane coraz częściej wobec nich zakazy wyprzedzania przełożą się na mniejszą płynność ruchu. 

Strajk włoski

Protest ma przypominać strajk włoski. Ta forma protestu polega na wykonywaniu swoich zawodowych obowiązków w wyjątkowo skrupulatny i drobiazgowy sposób. Tirowcy będą więc jeździć powoli, nigdzie się nie śpiesząc, a zatem - nie wyprzedzając.

Plan zakłada również utrzymywanie prędkości niższej o 10 km/h od tej dozwolonej na danej drodze, czyli w terenie zabudowanym pojadą 40, poza nim 60, a na autostradach - 69 na godzinę.

Protest 69 to oficjalna nazwa akcji. Jak mówią tirowcy, chcą pokazać pozostałym kierowcom, policji, jak również rządzącym, że nowe zakazy wyprzedzania dla tirów nie wpłyną na polepszenie płynności ruchu na drogach. 

Chcą też pokazać, co będzie, gdy zwolnią - dlatego można spodziewać się korków przy węzłach autostradowych, trudniejszej jazdy prawym pasem i kłopotów przy wjeżdżaniu do miast.

Według tirowców akcja wlepiania im mandatów za zbyt długie wyprzedzanie to nagonka, a kary mają charakter uznaniowy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Protest kierowców TIR-ów. Zwolnią i zablokują drogi. To sprzeciw wobec akcji policji
Zaloguj się
 • sprawazlewa

  Oceniono 3 razy 3

  Jest nadzieja, że wszyscy kierowcy na polskich drogach zrobią włoski strajk? Na stałe!

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 7 razy 3

  No nareszcie zaczną jeździć zgodnie z przepisami oraz wykazywać się kulturą wobec innych użytkowników dróg.
  Bardzo się cieszę, bo do tej pory szło im fatalnie.

 • cubasz

  Oceniono 4 razy 2

  obawiam się, że kiedy ciężarówki zwolnią i przestaną wyprzedzać przyczynią się do podniesienia płynności ruchu i co najważniejsze do obniżenia ilości wypadków.

 • o.r.i

  Oceniono 1 raz 1

  niech ten ich protest trwa jak najdłużej.
  Dzięki temu mniej czarnych worków ze zwłokami będzie na drodze.
  Paradoksalnie ten protest poprawia bezpieczeństwo i płynność jazdy, więc protestujcie latami :)

 • siwywaldi

  Oceniono 1 raz 1

  Goowno prawda.
  Większość kierowców TIR-ów "gonią" terminy dostaw, więc I TAK 80% z nich będzie zapiendralać jak co dzień. Tym bardziej, że jutro zaczyna się weekend i związane z nim PRZYMUSOWE postoje :-)

 • Damian Dawid

  0

  Kierowca TIR -zal mi sluchac waszych komentarzy jezdzicie jak wariaci zero pojęcia o jeździe sprawdźcie statystyki w Niemczech najwięcej wypadków jest podczas zakazu poruszania się samochodów ciężarowych

 • Patryk Gawlik

  0

  Haha Tiry na tory ? To zamiast po bułki do sklepu będziesz chodził na zaszczany dworzec PKP ? Może by tak osobowki do komunikacji miejskiej ?

 • kuniewka arbuz3547

  Oceniono 2 razy 0

  Stoję na parkingu i widzę jak trzy ciezarowki zatrzymały się i wszyscy z tych kierowców ściągnęli magnesy, ja mam protestować panowie zastanówcie się jeszcze najniższą krajową macie na papierze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX