Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska prowadzi konsultacje. Głosowanie kończy się za kilka godzin

Jeszcze tylko dzisiaj na stronie internetowej Komisji Europejskiej można wziąć udział w konsultacjach związanych ze zmianą czasu.

Do północy - dzisiaj - na stronie internetowej Komisji Europejskiej  można wziąć udział w konsultacjach, dotyczących zniesienia zmiany czasu. Kwestionariusz dostępny jest dla internautów do północy. 

Komisja Europejska pyta o zniesienie czasu 

Pomysł na zniesienie zmiany czasu to m.in. inicjatywa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Czy wszystko wskazuje na to, że wkrótce jej nie będzie? - Na to wygląda - przekonuje na antenie TOK FM Marek Sawicki z PSL. 

Jak twierdzą posłowie stronnictwa, idea została stworzona po rozmowach z mieszkańcami. - Zmiana czasu ma negatywny wpływ na zdrowie, na samopoczucie, występuje więcej incydentów sercowo-naczyniowych, częstsza skłonność do depresji, występują zaburzenia snu i czuwania. Jest to niedobre dla osób w dostojnym wieku, dla seniorów, ale również dla dzieci, dla każdego z nas. Przestawienie zajmuje kilka tygodni. To występuje dwa razy do roku, to zaburzenie takiego naturalnego rytmu biologicznego - tłumaczy na stronie PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pomysł PSL czeka nie tylko na decyzję polskiego parlamentu, ale też Unii Europejskiej. Zmianę czasu od 2001 roku reguluje unijna dyrektywa. Ludowcy chcą zmiany jej wytycznych. W związku z tym w lutym europarlament wezwał do analizy czy zmiana czasu ma sens. W odpowiedzi Komisja Europejska nie wykluczyła, że zmieni przepisy w tej sprawie. 

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na świecie. W Europie nie obowiązuje ono jedynie na Islandii i Białorusi. Cztery lata temu ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja. 

"Jak będziemy nieznośni, KE nas zamknie w pokoju". Gronkiewicz-Waltz o łamaniu Konstytucji przez PiS

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM