Marszałkowie nie chcą drukować kart do głosowania. Hermeliński: Zadziwiający jest dla nas ten opór

Wojciech Hermeliński, szef Państwowej Komisji Wyborczej, niepokoi się tym, że część marszałków województw nie chce drukować kart wyborczych. - Zadziwiający jest dla nas ten przedziwny opór - powiedział.

Gościem Jacka Żakowskiego w TOK FM był Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, współautor książki "Konsekwencje rewolucji w prawie wyborczym, czyli jak postawić krzyżyk i dlaczego w kratce", krytycznie odnoszącej się do ustawy Prawa i Sprawiedliwości.

Czy wyborcy dostaną karty do głosowania?

Hermeliński powiedział, że panuje spór kompetencyjny między marszałkami województw a urzędnikami wyborczymi. Po wprowadzeniu przez PiS nowych zasad wyborczych marszałkowie twierdzą, że organizowanie wyborów samorządowych nie jest ich zadaniem.

Szef PKW się z tym nie zgadza. - Uważamy, że Kodeks wyborczy nadal nakłada na marszałków obowiązek przygotowania, organizowania, przeprowadzenia wyborów. Marszałkowie twierdzą, że znowelizowane przepisy przerzucają ten ciężar na urzędników wyborczych. My się z tym nie zgadzamy. Uważamy, że artykuł 156. Kodeksu wyborczego jest jednoznaczny - powiedział w Poranku Radia TOK FM.

- Na czym polega istota tego sporu? - zapytał Jacek Żakowski.

- Marszałkowie nie chcą wykonywać tych obowiązków, które dotychczas były wykonywane przez samorządy - odpowiedział rozmówca.

- Chodzi o to, że to jest drogie? - dopytywał prowadzący.

- Nie, pieniądze są przekazywane. Niektórzy marszałkowie, chyba w ramach protestu, odsyłają te pieniądze na konto Krajowego Biura Wyborczego. Myślę, że wynika to z tego, że starają się wykorzystać nowe przepisy. Interpretują je w swoisty sposób. Twierdzą, że obowiązki, które dotychczas wykonywali, powinny być wykonywane przez urzędników wyborczych. Ale urzędnicy wyborczy nie mają żadnego tytułu prawnego, by zawierać umowy prawne z drukarniami. Chodzi głównie o drukowanie kart: to jest ten punkt sporny - powiedział Hermeliński. - Zadziwiający jest dla nas ten przedziwny opór - ocenił szef PKW.

- A jak się uprą, to co? - zapytał Jacek Żakowski. - To byłoby dla mnie niewyobrażalne - odpowiedział rozmówca.

Czytaj też: Gminy nie chciały podpisywać porozumień ws. wyborów. Władza więc... zmieniła Kodeks wyborczy>>>

Wybory samorządowe 21 października

Jacek Żakowski zapytał, czy 21 października jest dobrym terminem na wybory samorządowe. Druga tura głosowania przypada 4 listopada. Wojciech Hermeliński przyznał, że druga tura głosowania przypadająca na koniec długiego weekendu listopadowego może wpłynąć na wynik wyborów, gdyż wielu ludzi będzie w podróży z okazji Święta Zmarłych. Przyznał jednak, że nie było lepszych alternatyw.

Jak wygląda gotowość PKW do wyborów samorządowych? - Jesteśmy w trakcie przygotowań, przestrzegamy kalendarza wyborczego co do joty - powiedział sędzia Wojciech Hermeliński. Jak dodał, jako pierwsza komitet wyborczy zarejestrowała Partia Razem, a następnie koalicja Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną.

- Prawo i Sprawiedliwość jeszcze się nie zgłosiło? - zapytał Jacek Żakowski. - Nie słyszałem, by PiS się zgłosił - odpowiedział Hermeliński. Przewodniczący PKW dodał, że komitety mają czas na zarejestrowanie się do 27 sierpnia.

Wybory samorządowe 21 października. II tura, tam gdzie I tura nie przyniesie rozstrzygnięcia, 4 XI

Z podcastu dowiesz się więcej. Posłuchaj!

  • dlaczego szef PKW uważa, że weto prezydenta Andrzeja Dudy dla ustawy PiS o nowej ordynacji do Parlamentu Europejskiego to dobry pomysł?
  • jakie konsekwencje dla przebiegu wyborów może mieć według niego próba zmian kadrowych PiS w Sądzie Najwyższym?
Czy zagłosujesz w wyborach samorządowych 21 października?

DOSTĘP PREMIUM