Duda nie kupi fregat Adelaide, transakcję zablokował premier. "Chłopcy bawią się w wojnę"

- Zablokowanie przez premiera Mateusza Morawieckiego zakupu fregat Adelaide w ostatniej chwili to zabawa chłopców w wojnę - tak tę sprawę komentuje Michał Kamiński z Federacyjnego Klubu Parlamentarnego PSL - Unia Europejskich Demokratów.

O tym, że osobiście premier Morawiecki wstrzymał transakcję, poinformowała „Polska The Times”. Negocjacje w tej sprawie trwały od ubiegłego roku. Zdaniem dziennika przeważył opór ze strony polskich stoczni, a także części ministrów rządu. Informacja pojawiła się w momencie, gdy prezydent Andrzej Duda i szef resortu obrony, Mariusz Błaszczak, byli już w drodze do Australii. Do tej pory nikt oficjalnie nie skomentował sprawy. 

Kamiński: Ambicjonalne przepychanki 

Były spin-doktor Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że jeśli chodzi o polskie siły zbrojne, marynarka jest - jego zdaniem - w najgorszej kondycji. Zachowanie polityków w sprawie zakupu okrętów ocenia jako nieodpowiedzialne. 

- Chłopcy bawią się w wojnę. Mieliśmy paradę i przemowy. Lecz kiedy brakuje pieniędzy na realne potrzeby obronne, a są one przeznaczane na bardzo kosztowną paradę, to coś jest tu nie tak. Szczególnie źle jest z marynarką wojenną, a że mamy duże wybrzeże, to w zasadzie powinna ona być najnowocześniejsza - tłumaczy gość Radia TOK FM Michał Kamiński.  

Zdaniem polityka sprawa fregat pokazała, że rząd nie jest w stanie porozumieć się z prezydentem. 

- Mam wrażenie, że cały czas na tym zapleczu władzy trwają przepychanki i one nie mają charakteru dotyczącego koncepcji. Mamy do czynienia z ambicjonalnymi przepychankami -  ocenił Kamiński. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji. Dowiesz się:

  • Czy grozi nam kompromitacja dyplomatyczna?
  • Dlaczego w sprawach zbrojeniowych w polskim rządzie brakuje porozumienia?
  • "PiS wziął miliony" - czemu ma służyć najnowsza kampania bilbordowa opozycji?
  • Kim są faktyczni beneficjenci III Rzeczypospolitej?

"Prezydent Duda wraz z panem Macierewiczem i min. Błaszczakiem doprowadzili do zapaści polską armię"

TOK FM PREMIUM