"Stoimy w błocie po kostki". Autor książki o pedofilii w polskim Kościele o "kulturze milczenia"

Wg Artura Nowaka "prędzej czy później" spotkamy się z "olbrzymią falą" dot. skandali pedofilskich w polskim Kościele. - Ofiary nie chcą modlitwy, one chcą być wysłuchane - mówił współautor książki o pedofilii w polskim Kościele.

Według raportu prokuratury stanu Pensylwania, co najmniej 1000 dzieci było ofiarami 300 księży-pedofilów z tamtejszej diecezji. Najmłodsza miała zaledwie 1,5 roku. Choć większość sprawców uniknie kary, bo albo zmarli, albo przestępstwo się przedawniło, sprawa może mieć poważne konsekwencje dla byłego ordynariusza diecezji.

Kardynał Donald W. Wuerl, obecnie metropolita Waszyngtonu, oskarżany jest o to, że w latach 1988-2006 miał tuszować skandal. - "The Washington Post" informuje, że może dojść do dymisji kardynała. Mamy do czynienia z ohydnymi przestępstwami  - mówił w TOK FM pisarz i publicysta Artur Nowak.

Jak stwierdził, już niedługo dowiemy się o podobnych skandalach dotyczących innych krajów. - Wyjdzie nam niedługo Peru, Honduras. Jestem w kontakcie z tamtejszymi działaczami na rzecz pokrzywdzonych. To są ogniska zapalne - ocenił.

Czytaj też: "Czy biskupi i uczniowie pójdą do kina na "Spotlight?">>>

Co z Polską?

Nowak to współautor - wraz z Małgorzatą Szewczyk-Nowak - książki "Żeby nie było zgorszenia", o pedofilii w polskim Kościele.

- W Polsce się mówi, że jest zero tolerancji dla pedofilii, że modlimy się za ofiary. Ale ofiary nie chcą modlitwy, one chcą być wysłuchane. Rozmawiałem z ponad setką ofiar księży-pedofilów. To są rzeczy skandaliczne: nie ma żadnej wiadomości zwrotnej ze strony Kościoła, nie ma pytania, czy może trzeba pomóc. Przedmiotowo widzimy sam fakt - zgwałcenia, wykorzystania. A tak naprawdę nie widzimy tego, co najważniejsze, traumy, która trwa potem 20-30 lat - mówił w rozmowie z Filipem Kekuszem.

Wg gościa TOK FM w kwestii radzenia sobie z tym zjawiskiem i ujawniania przypadków pedofilii jesteśmy "40-50 lat za Stanami Zjednoczonymi". Przede wszystkim polska hierarchia przekonuje, że nie ma danych dotyczących skali zjawiska. A to nie jest prawda. - Przecież wiemy, że w każdej diecezji są dokumenty, które pokazują, jaka jest skala - podkreślił.

Czytaj też: Proboszcz z Lipy przyznał się do molestowania ministrantów>>>

Zdaniem Adama Nowaka milczenia, unikania ujawniania faktów nie da się ciągnąć w nieskończoność.

- Z jednej strony mamy do czynienia z sytuacją, że abp Wacław Depo machał ostatnio (podczas kazania na Jasnej Górze - red.) ewangelią, mówił że jest ważniejsza niż konstytucja. A z drugiej strony stoimy w błocie po kostki. Jest więc pytanie o wiarygodność - stwierdził.

I dodał, że w Polsce "prędzej czy później spotkamy się z ogromną falą" dotyczącą przypadków pedofilii wśród duchownych.

Jest szansa na zmianę kursu?

Publicysta zwrócił uwagę, że wśród najbardziej znanych polskich hierarchów są tacy, którzy są zamieszani w sprawy obyczajowe, tolerowali, bronili sprawców tego rodzaju czynów.

- Weźmy np. abp Henryka Hosera i sprawę z warszawskiego Tarchomina. Ksiądz po wyroku karnym dalej sprawował swój urząd, opiekował się ministrantami. Weźmy sprawę kardynała Marka Jędraszewskiego (obecny metropolita krakowski - red.), który chronił abp Juliusza Paetza, zbierał podpisy i łamał sumienia dziekanów i proboszczów w Poznaniu, by go poparli. Takie osoby są przy głosie, to one obecnie stanowią głos polskiego Kościoła - stwierdził współautor książki "Żeby nie było zgorszenia".

Czytaj też: "Poznaliśmy świetnego księdza z Polski, któremu dzieci się kłaniały. A on był pedofilem na Dominikanie">>>

Przypomnijmy, sprawa arcybiskupa Paetza to jeden z najgłośniejszych obyczajowych skandali w polskim Kościele. Duchownemu zarzucono molestowanie seksualne kleryków i księży. Sprawę media ujawniły w 2002 roku. Hierarcha nie przyznał się do zarzucanym mu czynów, ale złożył na ręce Jana Pawła II rezygnację z obowiązków poznańskiego metropolity.

POSŁUCHAJ: Pedofilia w Kościele - opowieści ofiar, komentarze, milczenie Kościoła [WSZYSTKIE AUDYCJE]

Ze skandalami pedofilskimi musiały się zmierzyć nie tylko Stany Zjednoczone, ale też m.in. Chile, Australia czy Irlandia, uznawana za jeden z najbardziej katolickich krajów na świecie.

Przed kilku laty irlandzki premier Enda Kenny oskarżył Watykan o lekceważenie gwałtów i torturowania dzieci w imię ocalenia władzy oraz reputacji Kościoła katolickiego. Wystąpienie szefa irlandzkiego rządu było pokłosiem publikacji raportu dotyczącego nadużyć w diecezji Cloyne w hrabstwie Cork.

"Kultura milczenia nie zdaje już egzaminu"

- Obserwuję, że nastroje, jeśli chodzi o polski Kościół, bardzo się radykalizują. Dopóki nie będzie on chciał rozładować tej atmosfery poprzez podjęcie dialogu pokrzywdzonymi, poprzez ujawnienie skali pedofilii, to nie widzę szans, by był jakiś odwrót od tego, co obecnie. Kultura milczenia nie zdaje już egzaminu - ocenił Artur Nowak.

Według niego to biskupi ponoszą winę za coraz większy odpływ wiernych.

- Badania pokazują, że jesteśmy liderem, jeśli chodzi o młodych, którzy nie biorą udziału w mszach, nie przyjmują sakramentów. Inne badania pokazują, że największy problem z wiarygodnością Kościół ma właśnie jeśli chodzi o pedofilię i angażowanie w politykę. A Kościół w to brnie. Brnie w stronę przepaści, skończymy jak Irlandia - podsumował gość TOK FM.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu! W rozmowie mówiono też o:

 • reakcji Watykanu na raport dotyczący pedofilii w Pensylwanii,
 • pontyfikacie Jana Pawła II, który "ignorował" problem pedofilii.
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (268)
Pedofilia w Kościele
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 62 razy 54

  Świetnie, że dobrotliwe polskie władze pozwoliły księżom wejść do szkół i nauczać. Zawsze to większa szansa na spotkanie zagubionego małolata, który chce się ogrzać pod księżowską pierzyną. Teraz dodatkowo zrobią katechetów wychowawcami, więc przykładowa śmietana na kolanach będzie normą. W majestacie prawa...

 • mrwaldek

  Oceniono 65 razy 49

  Polscy księża nie stoją w błocie, tylko w g...nie i nie po kostki, tylko po samą szyję!
  A większość dobrowolnie wykonuje przysiady!

 • getz54

  Oceniono 47 razy 35

  Od czegoś naprawianie tego zła trzeba rozpocząc. Proponuję zabrac pośmiertnie tytuł ,,świętego,,
  przyjacielowi pedofilów i róznych dewiantów seksualnych, panu Janowi Pawłowi II. Nie lękajcie się, prawda was wyzwoli.

 • andrzej1.61

  Oceniono 47 razy 35

  Na terenie Polski ciężko będzie cokolwiek udowodnić sprawy osobiście tuszował Wojtyła podobnież był w tym i tylko w tym dobry.

 • wiesscar

  Oceniono 32 razy 28

  Wyslalem maila i czekam na odpowiedz:

  "Czy dane ksiezy katolickich skazanych prawomocnym wyrokiem sadu za przestepstwa seksualne wobec dzieci sa umieszczane w tzw. rejestrze pedofilow ktory minister Ziobro wprowadzil?
  Ministerstwo Sprawiedliwosci
  Prosze o odpowiedz na pytanie zadane w temacie listu, tak lub nie a jesli nie to dlaczego.
  Telefonicznie pod numerem 222390873 pan obiecal w ciagu godziny sie dowiedzieć ale potem dzwonilem i nie odbieral telefonu.
  Prosze o niezwloczna odpowiedz. Po aferze pedofilnej ksiezy katolickich w Pensylwanii to moje pytanie jest wg mnie wazne i pilnie czekam na odpowiedz.
  Kosciol Katolicki w Polsce chce zeby ksieza katoliccy byli wychowawcami klas w szkolach podstawowych panstwowych (zapobieganie ideologii gender). Jak widac na swiecie i w Polsce ta organizacja slabo kontroluje ksiezy i zakonnikow i zakonnice jesli chodzi o pedofilie i czesto jesli takie sprawy ma to mataczy - przelozeni i kolezenstwo chroni podejrzanego przed organami scigania czyli potocznie chowanie glowy w piasek jak strus i udawanie ze sprawy nie ma.

  Wiesław Szkarłat
  (Dane osobowe podalem)"

 • martianenvoy

  Oceniono 31 razy 25

  Problem ten ma charakter systemowy i nierozerwalnie łączy się z istotą tej organizacji, jaką jest KK.

 • mistermadmat

  Oceniono 27 razy 23

  Dawajcie dalej im na tacę i koperty - karmcie tych je banych nierobów i zboczeńców i cieszcie się że gwałcą wasze dzieciaki ...

 • pachikun

  Oceniono 23 razy 19

  Ofiary nie chcą modlitwy, one chcą być wysłuchane - mówił współautor książki o pedofilii w polskim Kościele.!!1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wysluchane. Im sie nalezy ODSZKODOWANIE za zlo, ktore wyrzadzil im KK rekami swoich duchownych! Problem polega na tym, ze w Polsce KK za nic nie buli, jak zaczal bulic to sytuacja sie zmieni.KK to siedlisko zla. Dlaczego nie odprawia sie egzorcyzmow nad kaplanami, ktorzy odbywali stosunki plciowe z nieletnimi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX