Kofi Annan nie żyje. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były sekretarz generalny ONZ miał 80 lat

Po krótkiej chorobie, w wieku 80 lat zmarł Kofi Annan. Pochodzący z Ghany polityk stał na czele ONZ w latach 1997-2006.

Kofi Annan umarł w wieku 80 lal, po krótkiej chorobie. Zmarł w szwajcarskim szpitalu, w otoczeniu rodzin - żony i trojga dzieci, czytamy w oświadczeniu opublikowanym fundację jego imienia.

Kofi Annan nie bał się podejmowania trudnych, niepopularnych decyzji. Dr Łukasz Fyderek z UJ przypomniał w TOK FM, że to on sprzeciwił się w 2004 roku interwencji amerykańskiej w Iraku.

-  Nazwał ją niezgodną z normami prawa międzynarodowego i tym samym przysporzył sobie bardzo wielu wrogów w amerykańskim establishmencie - mówił ekspert z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. I przypomniał, że były sekretarz generalny ONZ "nie przestawał angażować się w niesienie pokoju w punktach zapalnych, jak w Syrii".

Pochodzący z Ghany polityk był sekretarzem generalny ONZ w latach 1997–2006. W 2001 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla - za reformy przeprowadzone w Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz za nadanie priorytetu walce o prawa człowieka. Komitet Noblowski podkreślał też zasługi Annana w walce z epidemią HIV w Afryce.

DOSTĘP PREMIUM