Drobiazgowe kontrole na granicach i lotniskach. Służby mundurowe zaostrzają protest

Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego. W związku z tym zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach.

To odpowiedź Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych na brak porozumienia w sprawie postulatów złożonych stronie ministerialnej.

Protest policjantów trwa od 10 lipca, tydzień później dołączyli do nich funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej.

Związkowcy domagają się m.in. podwyżek i odmrożenia waloryzacji pensji, ponieważ od tego postulaty nie zostały spełnione, a dialog ze środowiskiem nie został nawiązany - służby zapowiadają ogólnopolska akcję protestacyjną.

Kolejki na granicach i lotniskach

Szczególnie uciążliwy okazać się może protest funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej na przejściach. Mają one polegać na skrupulatnym, bardzo drobiazgowym sprawdzaniu dokumentów uprawniających do przekraczania granicy oraz środków transportu. Działania będą prowadzone zarówno na przejściach drogowych, jak i lotniczych. Natomiast decyzja o terminie ich wprowadzenia jest uzależniona "od efektów rozmów z MSWiA".

Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych zapowiada, że zwróci się z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego o wyznaczenie pilnego spotkania.

Robert Biedroń: W dziadostwie i beznadziei PO niczym nie różni się od PiS. Chodzi im o stołki

DOSTĘP PREMIUM