Tylko Ziobro wie, jak działa losowanie spraw w sądach. Przymusiński: Do dziś nikt nie zna algorytmu

Rzecznik Stowarzyszenia Iustitia, Bartłomiej Przymusiński, podkreślił w TOK FM, że "do dzisiaj nikt nie zna algorytmu losowości przydzielania spraw". A powinien to być system transparentny i możliwy do zweryfikowania.

W życie wchodzi właśnie nowelizacja regulaminu działania sądów powszechnych. Chodzi o losowy przydział spraw - sztandarową zmianę firmowaną przez Zbigniewa Ziobrę. Jak mówił jednak w Poranku Radia TOK FM Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, nie jest on transparentny. 

- Do dzisiaj nie znamy algorytmu losowego przydziału spraw. Jedyne co mamy to zapewnienie urzędników z Ministerstwa Sprawiedliwości. Nikt nie ma możliwości wglądu do systemu przydziału spraw - podkreślił gość Dominiki Wielowieyskiej oraz dodał, że tylko resort sprawiedliwości wie, jak działa ten system. - Nie jesteśmy w stanie skontrolować, czy sprawy rzeczywiście były przydzielone losowo - zaznaczył. 

Obecnie numery spraw wysyłane są na centralny serwer, a potem wracają do danego sądu przydzielone od składów sędziowskich. 

- Nie mamy nic przeciwko losowemu przydziałowi spraw, ale musi to być system transparentny i możliwy do zweryfikowania przez każdego obywatela. Losowość jest w porządku, ale musi być pod kontrolą społeczną, a nie pod kontrolą ministra sprawiedliwości - zaznaczył Przymusiński. 

Mniej sędziów, dłuższa kolejka spraw w sądach

Rzecznik Stowarzyszenia Iustitia powiedział na antenie TOK FM, że w nowym systemie istnieją luki umożliwiające wyłączenie z systemu losowania spraw pewnych sędziów. Podkreślił, że chodzi głównie o nowych sędziów, którzy dopiero co przyszli do wydziału, teoretycznie możliwe jest, więc przydzielenie im konkretnych spraw. A to nie wszystko. 

- Jest tam także rozwiązanie przewidujące znaczne zmniejszenie obciążeniem sprawami w wyniku losowania sędziów funkcyjnych, czyli prezesów sądów - mówił Przymusiński oraz dodał, że niebawem w większości będą to sędziowie powołani przez Zbigniewa Ziobrę.

- Zestawiamy to z deklaracjami sprzed dwóch lat, kiedy mówiono, że wszyscy sędziowie mają orzekać. Minister tymi przepisami tworzy kastę osób, które będą zajmowały się wyłącznie tym, żeby wykonywać jego polecenia, w jego imieniu wykonywać nadzór i z tego tytułu będą mieli profity nie tylko finansowe, ale także takie, że zostaną zwolnieni od obowiazków sędziowskich - podkreślił wagę zmian gość TOK FM. 

Według eksperta w konsekwencji sprawy w sądzie będą trwały dłużej. - Tymi przepisami minister tworzy sporą grupę sędziów, którzy dostaną od niego zwolnienie od pełnienia obowiązków sędziowskich i nie będą orzekać. To znaczy, że będzie mniej osób do rozpatrywania spraw - podsumował. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • o losowaniu spraw w Trybunale Konstytucyjnym;
  • jak wygląda przydzielanie spraw w sądach apelacyjnych;
  • ilu prezesów sądów zostało już odwołanych. 

Czytaj też: Awantura na konwencji PiS. Rolnicy chcieli wnieść trumnę z głową świni. "Symbol umierającego rolnictwa"

PO jak Kaczyński? Diagnozuje Leszek Jażdżewski

Czy obywatele powinni znać algorytm losowania spraw w sądach?

TOK FM PREMIUM