USA po raporcie dot. pedofilii. "Kościół katolicki stracił moralne przywództwo w chrześcijaństwie"

- Kościół katolicki nie świeci przykładem, wręcz odwrotnie - ocenił amerykanista prof. Radosław Rybkowski. Raport z Pensylwanii ujawnił ogromną skalę molestowania, pedofilii których dopuszczali się katoliccy duchowni.

W ciągu 70 lat 300 księży dopuściło się w Pensylwanii molestowania i czynów pedofilskich. Ofiarami padło ok. 1000 dzieci - wynika z raportu przygotowanego przez prokuraturę stanu Pensylwania.

- To, co jest przerażające to skala tego zjawiska - mówił w TOK FM prof. Radosław Rybkowski, dyrektor Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ oraz dodał, że katolicy świeccy w USA uważają, że również inne stany powinny sporządzić podobne raporty.

Jakie będą społeczno-polityczne skutki raportu?

Gość Jakuba Janiszewskiego zaznaczył, że świeccy katolicy w Stanach są dobrze zorganizowani i bardzo bezpośredni w wyrażaniu swojego niezadowolenia. 

Czytaj też: "Stoimy w błocie po kostki". Autor książki o pedofilii w polskim Kościele o "kulturze milczenia"

- Amerykanie zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie konstytucja gwarantuje, że Kościół nie ma jakiegoś szczególnego miejsca w porządku prawnym i musi w takim samym stopniu podlegać przepisom, jak wszyscy obywatele, niezależnie od tego, jakiego są wyznania - wyjaśniał profesor. I przypomniał, że religia katolicka nie ma tak dominującej pozycji w USA, jak w Polsce. 

- To nie jest tak, że oni nie widzą innej opcji. Można stwierdzić: ten kościół jest kompletnie zepsuty, to ja przejdę do innego. 

Czytaj też: "Nie okazał skruchy ani żalu" Arcybiskup Philip Wilson skazany za zatajenie przypadków pedofilii

Ekspert podkreślił również, że wśród amerykańskich katolików coraz silniej słyszalny jest głos obwiniający o niepokojące zjawiska celibat. - Gdyby księża mogli swobodnie zawierać związki małżeńskie, to nie byłoby molestowania i pedofilii w takim natężeniu jak do tej pory - wyjaśniał prof. Rybkowski.

- W Stanach Zjednoczonych ludzie mają możliwość porównania oferty. Widać, że Kościół katolicki stracił moralne przywództwo w chrześcijaństwie. Nie świeci przykładem, wręcz odwrotnie - podkreślił gość Jakuba Janiszewskiego i podsumował: - Skala molestowania i problemów związanych z seksualnością jest powalająca, jeśli porównamy to z kościołami protestanckimi. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • czy episkopat w USA powinien zrobić to samo co chilijski;
  • jak wyglądają msze katolickie w USA;
  • jak na raport zareagowali duchowni katoliccy w Stanach.

Reportaż o molestowaniu w Kościele dostępny jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Aleksandra Pawlicka: Dlaczego Kościół nie reagował, kiedy Konstytucja RP była wyrzucana do kosza?

DOSTĘP PREMIUM