USA po raporcie dot. pedofilii. "Kościół katolicki stracił moralne przywództwo w chrześcijaństwie"

- Kościół katolicki nie świeci przykładem, wręcz odwrotnie - ocenił amerykanista prof. Radosław Rybkowski. Raport z Pensylwanii ujawnił ogromną skalę molestowania, pedofilii których dopuszczali się katoliccy duchowni.

W ciągu 70 lat 300 księży dopuściło się w Pensylwanii molestowania i czynów pedofilskich. Ofiarami padło ok. 1000 dzieci - wynika z raportu przygotowanego przez prokuraturę stanu Pensylwania.

- To, co jest przerażające to skala tego zjawiska - mówił w TOK FM prof. Radosław Rybkowski, dyrektor Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ oraz dodał, że katolicy świeccy w USA uważają, że również inne stany powinny sporządzić podobne raporty.

Jakie będą społeczno-polityczne skutki raportu?

Gość Jakuba Janiszewskiego zaznaczył, że świeccy katolicy w Stanach są dobrze zorganizowani i bardzo bezpośredni w wyrażaniu swojego niezadowolenia. 

Czytaj też: "Stoimy w błocie po kostki". Autor książki o pedofilii w polskim Kościele o "kulturze milczenia"

- Amerykanie zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie konstytucja gwarantuje, że Kościół nie ma jakiegoś szczególnego miejsca w porządku prawnym i musi w takim samym stopniu podlegać przepisom, jak wszyscy obywatele, niezależnie od tego, jakiego są wyznania - wyjaśniał profesor. I przypomniał, że religia katolicka nie ma tak dominującej pozycji w USA, jak w Polsce. 

- To nie jest tak, że oni nie widzą innej opcji. Można stwierdzić: ten kościół jest kompletnie zepsuty, to ja przejdę do innego. 

Czytaj też: "Nie okazał skruchy ani żalu" Arcybiskup Philip Wilson skazany za zatajenie przypadków pedofilii

Ekspert podkreślił również, że wśród amerykańskich katolików coraz silniej słyszalny jest głos obwiniający o niepokojące zjawiska celibat. - Gdyby księża mogli swobodnie zawierać związki małżeńskie, to nie byłoby molestowania i pedofilii w takim natężeniu jak do tej pory - wyjaśniał prof. Rybkowski.

- W Stanach Zjednoczonych ludzie mają możliwość porównania oferty. Widać, że Kościół katolicki stracił moralne przywództwo w chrześcijaństwie. Nie świeci przykładem, wręcz odwrotnie - podkreślił gość Jakuba Janiszewskiego i podsumował: - Skala molestowania i problemów związanych z seksualnością jest powalająca, jeśli porównamy to z kościołami protestanckimi. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • czy episkopat w USA powinien zrobić to samo co chilijski;
 • jak wyglądają msze katolickie w USA;
 • jak na raport zareagowali duchowni katoliccy w Stanach.

Reportaż o molestowaniu w Kościele dostępny jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Aleksandra Pawlicka: Dlaczego Kościół nie reagował, kiedy Konstytucja RP była wyrzucana do kosza?

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
USA po raporcie dot. pedofilii. "Kościół katolicki stracił moralne przywództwo w chrześcijaństwie"
Zaloguj się
 • iskander36

  Oceniono 7 razy 3

  Kościół katolicki stracił moralne przywództwo w chrześcijaństwie... ale nie stracił kasy. Nawet jeśli w końcu do kościołów będą przychodzic tylko znajomi i rodzina księdza, to i tak będą mieli spokojne życie, bo wyszarpali od państw w których sie zagnieździli wystarczająco dużo. Jak Stronnictwo Demokratyczne (pamiętacie jeszcze taką partię ?), które co prawda nie ma zbyt wielu członków, ale płynie przez życie posiadając wiele nieruchomości. Paradoksalnie ten sam kościół, który judził i judzi przeciwko Unii, ssie z niej ogromne pieniadze będąc największym posiadaczem ziemi w naszej pięknej Potato Republic of Bolandija.

 • marudna.maruda

  Oceniono 4 razy 2

  Nas Amerykanie mają uczyć, jak pokazać przewielebnym, gdzie ich miejsce? Już widzę, jak nasi miłościwie rządzący domagają się ujawniania takich wrażliwych danych. Prędzej opublikowaliby listę molestowanych...

 • tomaselli

  Oceniono 6 razy 2

  Poki Szatan bedzie rzadzil na tym swiecie , KK nie straci rowniez wladzy. jednak to co ma miejsce od lat , wskazuje , ze jego wladza zaczyna upadac.

 • getz54

  Oceniono 4 razy 0

  Mówienie o moralnym przywództwie kościoła katolickiego, to jak przyznanie moralnego przywództwa Kaczyńskiemu i jego zgrai, o które tak zabiega. Kościół od samego początku, od czasów Dzeza Chrystusa, który zamieniał wodę w wino jest homoseksualnym związkiem męzczyzn nazwanym kościołem katolickim. Dzez namówił 12 wybranych przez siebie młodych ludzi, zeby porzucili swoje zony, rodziny, i poszaleli z nim na koszt biednych naiwnych ludzi. To tak się spodobało innym, ze do dzisiaj się kręci. Wymyślenie kościoła katolickiego jest jak wynalezienie koła.

 • rastablaster

  Oceniono 8 razy -2

  HASBARA FM nie ma moralnego prawa, by wypowiadać się na temat obrzydliwych zbrodni KK - bo okaleczają genitalia własnych dzieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX