Komentarze (100)
Filmy o Dywizjonie 303 walczą o widzów w kinach. A jaka była prawdziwa historia słynnej formacji?
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • teneas

  Oceniono 7 razy 1

  Obejrzyjcie sobie jeszcze Bloody Foreginers na YouTube. Bardziej prawdziwy niż oba filmy fabularne razem wzięte.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 25 razy 1

  Prawda o pilotach dywizjonów 303 i 302 jest taka że w trakcie bitwy o Anglię latali nap maszynach tej samej klasy co Niemcy, a w trakcie kampanii wrześniowej na mocno przestarzałych.

  W 1939 roku latali na maszynach mocno przestarzałych nie dlatego że polski przemysł nie był w stanie wyprodukować nowoczesnych maszyn, bo był, były nawet maszyny, tylko Rayski (ówczesny Macierewicz) rozpieprzył lotnictwo, podejmował decyzje bezsensowne i irracjonalne, a Francuzów od których chciał kupić silniki do maszyn notorycznie w trakcie negocjacji obrażał.

  O tym powinni uczyć w szkołach. O tym jak się kończy dyktatura ciemniaków, do czego prowadzi kult jednostki (tysiąclecia) i prymat ideologi nad zdrowym rozsądkiem.

 • Karolina Skoczylas

  0

  Tyle komentarzy i tyle ocen czegoś, czego się nie widziało. Nie rozumiem tego podejścia.
  Ja widziałam, podobało mi się, bardzo chętnie kupię jak będzie na DVD. Uważam, że warto mieć w domu i pokazać dzieciom.

 • Amelia Krzew

  0

  Widziałam dwa filmy i bardziej podoba mi sie dywizjon 303, bardziej przemawiają za mna aktorzy grający w Dywizjonie, w Bitwie o Anglię jakos mało Dorocińskiego. W Dywizjonie lepsze efekty specjalne, swietne przemówienie Urbanowicza, odśpiewanie hymnu ciarki na plecach super!

 • Krzysztof K.

  0

  W angielskich kinach puszczają to pod nic nikomu nie mówiącym tytułem... Nawet nie zadbano o takie szczegóły jak logo Kościuszkowców (małe i w zupełnie innym miejscu) samolot Zumbacha to Spitfire i w zupełnie innym kolorze. Ponoć scenariusz filmu , opiera się na książce ,, Sprawa Honoru „ nie widzę tam żadnego podobieństwa.

 • dlugi48

  0

  Jak zobaczyłem zwiastun tego dywizjonu 303 jak któryś z pilotów p....li o Polsce i patriotyźmie, już wiedziałem, że to będzie taki sam beznadziejny gniot jak Katyń, tylko z większą liczbą afektów komputerowych.

 • poljack

  0

  Jak czytałem scenariusz i jego recenzje to film o niczym Polacy robią takie same filmy jak włosi . Żałosne .

 • T B

  Oceniono 2 razy 0

  " nie znających języka angielskiego" A wy nie znacie języka polskiego... :))

  nieznających

 • naczelnik_czerpak

  0

  Poczytajcie zapiski Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Doskonale odkłamują romantyzm „Dywizjonu”. Źródła mówią, proszę wybaczyć określenie, że to były nieokrzesane prostaki, nawet prawie się nie myli.

 • leser.1

  0

  "Ci cholerni cudzoziemcy - Polacy w bitwie o Anglię". Przemilczana historia Bitwy o Anglię. Opisuje losy polskiego dywizjonu 303. Dobrze zrealizowana, poruszająca niewygodne dla Anglii fakty z okresu II wojny światowej, Nakręcona przez brytyjski Chanel 4 w 2009. Serial został zablokowany do wyświetlania w UK i Irlandii.

 • skandy5

  Oceniono 2 razy 0

  Pominięto wiodącą rolę braci Kaczyńskich i Mateusza Morawieckiego w dywizjonie jak i wygraniu II wojny światowej

 • skandy5

  Oceniono 4 razy 0

  303 historia prawdziwa - byłem na tym wczoraj. Dziś wiemy historia prawdziwa dywizjonu 303 była mniej różowa niż to znamy z książki Fiedlera i z książek wydawanych w PRL (dokładnie tak - w PRL koloryzowano historię polskich pilotów i np marynarki wojennej).

  Nie była jednak żenująca jak ten film.

 • czesiekkk

  Oceniono 2 razy 0

  Gdyby Adolf Hitler chciał i się uparł, to najpierw powyzabijałby Brytyjczyków z BEF na plażach Dunkierki, a potem zrobiłby inwazję na Wyspy Brytyjskie. Tylko Adolf miał sentyment do Imperium Brytyjskiego, które po upadku Francji mu już nie zagrażało i marzył o Moskwie. Tylko to uratowało Wielką Brytanię sentyment Adolfa Hitlera i to, że zbierał siły na wyprawę do Moskwy. Co do gniota historycznego, sceny walk powietrznych zdecydowanie lepsze w Dunkierce. Co do znaczenia udziału Polaków w bitwie o Anglię, o której Goering mówił, że zakończyła się remisem, dla Polaków wywożonych na Syberię i Kazachstanu, ginących w katowniach Gestapo nie miała żadnego znaczenia. Po wojnie za samoloty musieliśmy zapłacić polskim złotem.

 • usera

  0

  Zagonią uczniów do oglądania. Może szkoły jednak sensowniej wydadzą pieniądze?

 • har_am

  Oceniono 4 razy 0

  Gazeta pl. i prawda. Coś nowego.

 • calmy

  Oceniono 16 razy 0

  Prwdziwa historia Dywizjonu 303 będzie wkrótce ujawniona. Dywizjon sformował Mateusz Morawiecki osobiście. Największą ilość zestrzeleń miał Jarosław K, zwany przez innych kolegów lotników pieszczotliwie balbiną.
  To chyba dla każdego prawdziwego patrioty jasne?

 • baaag

  Oceniono 6 razy 0

  Obejrzę oba filmy. Jest sukcesem że ponownie ktoś dojrzał potencjał i ponownie zrobiono ten film w wersji zachodniej, w Bitwie o Anglię rola Polaków była zauważona ale raczej jako jeden z elementów skłądowych (co było prawdą) całej bitwy bo i prespektywa była inna. Co prawda, obecna analiza historyków wykazuje że niewiele dzieliło Hitlera od decyzji o inwazji, włosem na wadze okazało się nie całkowite panowanie w powietrzu co zniechęciło Hitlera a polski udział w tych warunkach był właśnie tym włosem. Pamiętam wspomnienia pilota RAF który mówił o Polakach z nieukrywanym wielkim szacunkiem ("byli wielkimi wojownikami") dodając że nie wiedzieli co to brytyjski luz poza służbą, cały czas gadali tylko o jednym i szczerze nienawidzili Niemców. "Dobrze że ich mieliśmy po naszej stronie...".

 • plastikpiokio

  Oceniono 8 razy 0

  żadna nie była prawdziwa to podkolorowane historyjki ktore po 70 latach próbują stawiac pomniki polskim pilotom -----ciekawe kiedy będzie film jak tych pilotów którzy zdecydowali się na powrót do polski zamykano katowano i mordowano w ubeckich kazamatach.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 12 razy 0

  Paradoksalnie odkad to czerska zaczela poszukiwac prawdy, dramatycznie spada sprzedaz i naklad. Prawda jest natomiast to iz w statystykach RAF do dzis maja niepobity rekord ilosci zestrzelen na minute. Choc ogolnie statystyka to podobno najwieksze klamstwo, ale lepszego do dzis nie wymyslono.

 • szlachcic

  Oceniono 5 razy -1

  "Jacy to byli ludzie? Wystarczy sobie przypomnieć, jak Henryk Żwirko (syn słynnego polskiego lotnika Franciszka Żwirki - przyp. red.) zrzucał swojej dziewczynie kwiaty z samolotu prosto na próg jej domu. To pokazuje, jaki to był typ mentalności"

  czyli jednak wyrzutki i przyglupy

 • Marcin Popczyk

  Oceniono 1 raz -1

  Oglądałem 303-prawdziwa historia ludzie w kinie głowami sterowali jak ma odbić samolot , genialnie by wyglądało w 3D A co do filmu to wyszło świetnie . Nie da się całej historii naszych lotników wcisnąć w 1,30 godz , a nawet jak by zrobili 4godz i pokazali szerzej historię to znajdą się ludzie którym będzie brakowało husarii,Monte Cassino, czarnych diabłów,orła,błyskawicy,powstania Warszawskiego itd. uważam że film jest świetny, temat nie wyczerpany,potencjał jest.

 • arius9

  Oceniono 13 razy -1

  Dzisiaj jest dość powszechne wychwalanie wyższości katolickich Polakòw nad resztą europejskiej chołoty.

 • 66kropek

  Oceniono 33 razy -3

  Czekam na prawdziwy odkłamany film w o dywizjonie 303 w reżyserii Agnieszki Holland ! Z tego filmu dowiemy się, że większość polskich pilotów tylko po to brała udział w walkach aby strzelać do uciekających Żydów, których ratowali piloci niemieccy oraz komunistyczna, brytyjska międzynarodówka ! Ci zaś, którzy zachowali uczciwość i czyste serca byli parą zakochanych w sobie, w tajemnicy gejów.

 • wkoz1

  Oceniono 12 razy -6

  poczytajcie wspomniena anglików, zwłaszcza angielek.. pijana hołota która rwała sie do gwałtów..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX