Ponad pół miliona mandatów mniej niż rok temu. Efekt protestu policjantów?

W lipcu policjanci wystawili kierowcom blisko pół miliona mandatów mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Od lipca trwa protest służb mundurowych i policjanci mniej chętnie wypisują mandaty.

W lipcu 2017 roku policjanci wystawili kierowcom ponad 564 tysiące mandatów i ponad 22,5 tys. pouczeń. W tym roku liczba mandatów wystawionych kierowcom spadła do ponad 101 tys., wystawiono natomiast ponad 240 tys. pouczeń.

Jak tłumaczą przedstawiciele Komendy Głównej Policji, która przygotowała dane, taka różnica może mieć związek z trwającym obecnie protestem zorganizowanym przez NSZZ Policjantów.

Bo protestujący funkcjonariusze zdecydowali, że zamiast mandatów za drobniejsze wykroczenia wypisywać będą pouczenia.

Czytaj też: "Ten zawód kompletnie przestał być atrakcyjny". Policjanci chcą nie tylko podwyżek>>>

"Stanowisko komendanta głównego policji powinno być kadencyjne" - uważa związkowiec NSZZ Policjantów

Protest rozpoczął się 10 lipca tego roku, kilka dni później do policjantów dołączyli funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. 

Funkcjonariusze chcą m.in. podwyżek, pełnopłatnych zwolnień lekarskich oraz powrotu do starego systemu emerytalnego. Przypomnijmy, że od 2013 roku na emeryturę policjant może przejść po 25 latach pracy. Musi mieć ukończone przynajmniej 55 lat.

Czytaj też: Zamiast kilkudziesięciu mandatów dziennie, zero. "Protest policjantów będzie trwał do skutku">>>

Ograniczenie wypisywania mandatów oraz oflagowanie komisariatów to nie wszystko. Protest ma zostać rozszerzony o działania przypominające strajk włoski. 

- Jako związek zawodowy policjantów zrobimy wszystko, żeby nasza akcja nie była uciążliwa społecznie - mówił w rozmowie z TOK FM Rafał Jankowski z NSZZ Policjantów. - W policji będziemy skrupulatnie wypełniać wszystkie rozporządzenia, a tych jest u nas naprawdę mnóstwo - podkreślił związkowiec.

TOK FM PREMIUM