Ksiądz Morawiec potępił festiwal Przystanek Żory. Twierdzi, że promuje satanizm i rozwody

Festiwal Przystanek Żory promuje satanizm, alkoholizm i narkomanię oraz zwiększa liczbę rozwodów - grzmiał z ambony jeden z księży z Żor w woj. śląskim, krytykując zorganizowaną przy współudziale miasta imprezę.

Kazanie w kościele Świętych Apostołów Filipa i Jakuba wygłosił ksiądz Bronisław Morawiec. Przekonywał on wiernych, że pacyfka to znak szatana, a zespoły  występujące na Przystanku Żory propagują satanizm. Swoje opinie oparł na wiedzy zdobytej podczas wizyty na stronie internetowej festiwalu Przystanek Żory.

Ksiądz Morawiec insynuował podczas kazania o godz. 11 w niedzielę, że zło , które jego zdaniem wpuszcza się do miasta przy okazji takich imprez, oddziałuje na mieszkańców.

Czytaj też: "Koniec tabu. Ludzie się budzą". Ateiści jednoczą się z kobietami przeciw przemocy religijnej

- Żory zdobyły niechlubne pierwsze miejsce w liczbie rozwodów w Polsce. I miasto zdobędzie pierwsze miejsce w liczbie narkomanów i alkoholików – przekonywał duchowny.

Ksiądz jest też zbulwersowany faktem, że festiwal Przystanek Żory był współfinansowany  ze środków gminy na rzecz mieszkańców w zakresie kultury, sztuki , ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Z ambony protestował przeciwko używaniu pieniędzy jego oraz innych podatników w takich celach.

Organizatorzy: Przekonania, a nie fakty

Organizatorzy festiwalu w otwartym liście do parafii nazwali słowa księdza karygodnymi i wezwali  do zaprzestania szerzenia nieprawdy. Podkreślają m.in., że  opinia księdza  została zbudowana wyłącznie na podstawie pobieżnego przejrzenia strony internetowej i na podstawie przekonań, a nie faktów.

Jak informują organizatorzy, po opublikowaniu listu otrzymali e-maila z parafii, która ustosunkowała się do ich prośby. Kazanie zostało zmienione na mszy o godzinie 17. oraz 20.30, co potwierdzają wierni obecni na mszy o godz. 17.

Przedstawiciele parafii zaproponowali im też spotkanie. Organizatorzy festiwalu mają zamiar z niego skorzystać.

Pieniądze wydanie zgodnie z wnioskiem

Żorski magistrat nie chce komentować słów księdza.  Jego rzecznik, Adrian Lubszczyk  stwierdził tylko, że przedstawiciele urzędu miasta nie mają żadnych zastrzeżeń do tegorocznego festiwalu, a dofinansowanie w kwocie  40 tys. zł zostało wydane przez organizatorów zgodnie z wnioskiem.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM