Kandydatka na Rzecznika Praw Dziecka plagiatorką? "Tygodnik Powszechny" ujawnia, że jej prace są skopiowane

"Tygodnik Powszechny" przyjrzał się naukowym publikacjom kandydatki PiS na Rzecznika Praw Dziecka Sabiny Zalewskiej. Ujawnił, że kilka jej publikacji jest plagiatami.

Jak czytamy w tekście Kopiuj, wklej, Przylej - Sabina Zalewska miała kopiować nie tylko artykuły naukowe, ale także teksty z portali bryk.pl oraz ściąga.pl.

Dziennikarze przytaczają wiele przykładów. Np: w 15-stronicowym tekście dotyczącym wychowania dziecka, plagiatem jest aż 10 stron.

"Tygodnik Powszechny" przywołał też m.in. publikację „Pomiędzy prawami dziecka a pajdokracją”. Dziennikarze odkryli, że jest on kompilacją 12 tekstów innych autorów.

Wskazali też na artykuł "Nauczyciel akademicki dziś. Nadzieje i oczekiwania” bazujący m.in. na treściach z serwisu Ściąga.pl. Jak podaje Tygodnik, Zalewska umieściła popularny serwis dla uczniów w przypisie i bibliografii. Treści skopiowała i wkleiła jednak bez cudzysłowu, z błędami.

Wskazują też, że Zalewska część przypisów skopiowała, a część dodała - błędnie. Fragmenty tekstów, do których odsyłały, dotyczyły innych zagadnień.

Pojawiają się też fragmenty kopiowane z Wikipedii.

Konkurenci nie mają szans?

Sabina Zalewska to kandydatka z największymi szansami na zostanie nowym RPD, bo zgłosił ją klub PiS. Poglądy kandydatki partii rządzącej na temat praw dziecka budzą ogromne kontrowersje.Dopuszcza ona np. kary fizyczne w wychowaniu dziecka.

Czytaj więcej: "Totalny regres! Tyle pracy nad zmianą postaw...". Prawniczki o złotych myślach kandydatki PiS na RPD

Pozostali kandydaci to Ewa Jarosz i Paweł Kukiz-Szczuciński. Kadencja obecnego RPD - Marka Michalaka upływa 27 sierpnia.

Dr hab. nauk pedagogicznych Ewę Jarosz popierają organizacje pozarządowe, jej kandydaturę zgłosiły opozycyjne kluby PO, PSL, Nowoczesnej.

Paweł Kukiz-Szczuciński to oczywiście kandydat Kukiz'15: lekarz i krewny Pawła Kukiza. Dr hab. nauk pedagogicznych Sabinę Zalewską popiera PiS.

TOK FM PREMIUM