Słonie chorują na raka dwa razy rzadziej niż ludzie. Dlaczego?

Do niedawna panowała teoria, że im większy organizm, tym większe ryzyko raka. Badania wskazują tylko na częściową jej prawidłowość. Słonie chorują na nowotwory rzadziej niż ludzie.

Kiedy zrobiono u słoni badania autopsyjne, czyli po śmierci zwierzęcia, okazało się, że częstość występowania u nich nowotworów wynosi mniej niż 5 proc. U ludzi jest to wartość rzędu 11-12 proc. 

Dlaczego słonie tak rzadko chorują na raka?

Genetyczka, dr hab. Anna Wójcicka, zwróciła uwagę na antenie TOK FM, że stoi to w sprzeczności z wcześniej panującymi teoriami. 

- Wydawało się, że im większy organizm, im więcej w nim komórek, tym większe ryzyko, że zachoruje na raka. Bo każda komórka może zejść na "złą drogę" i może się w niej rozwinąć nowotwór. Okazało się, że nic bardziej mylnego - tłumaczyła gościni Cezarego Łasiczki i dodała, że słonie wytworzyły szczególną metodę ochrony komórek przed nowotworzeniem. 

- Słonie i duże zwierzęta mają tak ścisłą kontrolę nad komórkami, że nie pozwalają im zejść na "złą drogę" - mówiła gościni programu OFF Czarek. 

Dr hab. Anna Wójcicka zaznaczyła, że ludzie również mają podobne systemy ochrony. 

- One działają u nas gorzej, bo mamy ich mniej. Gen TP-53 nazywany jest strażnikiem genomu, bo bardzo mocno trzyma komórki w ryzach. Jak my go mamy w dwóch kopiach, to słonie w 15 - tłumaczyła specjalistka. 

Gościni TOK FM wyjaśniała, że nowotwór zaczyna się od tego, że w komórce psuje się jakiś gen, a gen to instrukcja, która mówi komórce i całemu ciału jak ma się zachowywać. 

Ekspertka zaznaczyła, że może być to wynik ewolucji. - Może dlatego, że słonie dosyć długo wraz ze swoimi przodkami są na świecie i być może to jest jeden z elementów, który pozwolił im wykształcić takie mechanizmy obronne - przypuszczała dr Wójcicka oraz dodała, że podobną obserwację poczyniono u manatów.  

Specjalistka stwierdziła, że na poznanie dokładnych przyczyn będzie trzeba jeszcze poczekać. 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • Na czym polega trudność dostarczania odpowiednich genów do komórek;
  • Dlaczego nie robi się badań na żywych słoniach;
  • Czy badania na myszach dobrze odzwierciedlają ludzkie stany chorobowe;
  • Na ile lat życia zaprogramowany jest człowiek.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM