KRS przyspiesza, "żeby wprowadzić uzurpatora". W czwartek pierwsze miejsca w SN mogą zostać obsadzone

"Kolejny raz okłamano opinię publiczną mówiąc, że następne posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa odbędzie się we wrześniu" - komentuje Borys Budka. KRS już w czwartek może zdecydować o wyborze nowych sędziów.

Dlaczego nowa Krajowa Rada Sądownictwa zmieniła zdanie i zamiast we wrześniu już jutro (w czwartek) może zająć się obsadą stanowisk w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego? 

Przewodniczący Leszek Mazur tłumaczy, że harmonogram prac KRS to jedno, a wybór sędziów Sądu Najwyższego to drugie. Dlatego, że Izba Dyscyplinarna (nowość w SN - red.) od znowelizowania przepisów istnieje tylko na papierze, to trzeba pilnie uzupełnić jej skład. Po to, by mogła na przykład rozpatrywać odwołania sędziów od decyzji rady.

- Bo jeżeli nie ma Izby Dyscyplinarnej, a delikty dyscyplinarne mogą się zdarzać każdego dnia, to powstaje zasadnicza luka w tym całym systemie - tłumaczył szef KRS w rozmowie z dziennikarzami. Zapewnił też od razu, że nie chodzi o wytoczenie postępowania dyscyplinarnego I prezes Sądu Najwyższego - prof. Małgorzacie Gersdorf.

"Gnają na złamanie karku"

"Ależ się spieszą. Nawet nie „przesłuchali” kandydatów, a już nadzwyczajne posiedzenie KRS! Gnają na złamanie karku, aby wprowadzić do SN pierwszego uzurpatora" - skomentował na Twitterze mec. Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy Wolne Sądy.

Zaskoczony taki przyspieszeniem prac rady jest były minister sprawiedliwości, zasiadający w KRS Borys Budka, jest zaskoczony przyspieszeniem prac rady. "Kolejny raz okłamano opinię publiczną mówiąc, że kolejne posiedzenie KRS odbędzie się we wrześniu. Wszystko po to, by zapełnić Sąd Najwyższy 'swojakami'" - komentował.

Jutrzejsze posiedzenie KRS ma być transmitowane w sieci, inaczej niż trwające od poniedziałku przesłuchania kandydatów. 

Czytaj też: "Prawa ręka" Julii Przyłębskiej szykuje się do SN. Siemoniak: To ktoś od brudnej roboty>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
KRS obsadza miejsca w SN
Zaloguj się
 • tlen69

  Oceniono 1 raz 1

  STOP dla złej zmiany i dla samozwańców w organach KRS.Większość parlamentarna PiS  świadomie wprowadza uchwały i ustawy, które ewidentnie nie wypełniają wymogów konstytucji - TUTAJ  trójpodział i rozdzielność władz  i niezależności sądów.Fakty są WIDOCZNE !  Do tego zbędne jest orzeczenie/wyrok TK, bo ustawa o KRS jest zdradą wobec konstytucji.
  Nic PiS nie pomoże w ukryciu kłamstwa i zdrady wobec narodu i konstytucji przy nowelach ustaw od 2015 r. do dzisiaj  o TK, sądach, KRS i SN.
  Obiektywnie, na podstawie Konstytucji RP u nas  nie ma KRS od kwietnia 2018 r.  Ciało niekonstytucyjne, powołane przez polityków PiS, która znajduje się pod adresem KRS niestety nie ma podstaw do działalności - świadomie złamana jest i  konstytucja i uzależnienie od polityków PiS niezależnego organu, jakim ma być KRS.

 • getz54

  Oceniono 3 razy -1

  KRS nie wykazał się ambicją. Zestaw pytań dla kandydatów do SN łudząco podobny był do tych zadawanych panu Szwejkowi na komisji poborowej. Plagiat po prostu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX