Co feministki mogą zrobić dla chłopców? "Patriarchat jest zły tak samo dla kobiet jak i mężczyzn"

- Feministki nie powinny działać przeciw mężczyznom - oceniła dr Elżbieta Korolczuk z Uniwersytetu Södertörn w Sztokholmie. - Ich rolą jest budowanie prawdziwej równości, znoszącej podziały związane z płcią - tłumaczyła.

Feminizm powstał, by walczyć o równouprawnienie kobiet. Ale ostatnio przestał się zajmować tylko prawami kobiet. - Feministki uświadomiły sobie, że ich rolą budowanie prawdziwej równości, znoszącej wszelkie podziały związane z płcią, narodowością, czy pozycją społeczną - powiedziała dr Elżbieta Korolczuk w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz.

Dlaczego? - Bo patriarchat jest krzywdzący dla obu płci. Czy feministki mogą coś zrobić nie tylko dla kobiet, ale też dla mężczyzn i chłopców? Moim zdaniem tak - oceniła ekspertka z Uniwersytetu Södertörn w Sztokholmie. - W końcu feminizm to ruch, którego celem jest budowanie prawdziwej równości. Ta prawdziwa równość oznacza zniesienie różnic związanych nie tylko z płcią, ale też statusem społecznym, poziomem władzy, przynależnością klasową czy ekonomiczną - podkreśliła.

Jak powiedziała dr Korolczuk, dla wielu feministek problem patriarchatu nie jest tylko problemem nierówności kobiet w dostępie do władzy, pieniędzy czy po prostu godnego życia.

- Chodzi o to, żebyśmy wszyscy mogli funkcjonować harmonijnie poza systemem, w którym nasze role są z góry narzucone ze względu na płeć i każdy rodzaj innego zachowania jest piętnowany, marginalizowany - dodała. 

Przeciw podziałom

Zdaniem ekspertki z Uniwersytetu Södertörn, najlepiej byłoby skupić się na wskazywaniu konkretnych mechanizmów, które powodują, że władza wobec drugiego człowieka jest nadużywana.

- Skłonność do agresji nie ma płci. To, że 90 proc. ofiar przemocy domowej to kobiety, wynika przede wszystkim z nierówności władzy. Już dawno udowodniono, że kwestie biologiczne mają pewien wpływ na nasze zachowania. Jednak to my w procesie wychowania, budowania siebie w życiu społecznym decydujemy, jak się będziemy zachowywać - podsumowała dr Korolczuk w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji. Dowiesz się:

  • Dlaczego przemoc to nie kwestia płci, tylko relacja władzy?
  • Która znana kobieta ze świata polityki była mocnym przykładem nadużywania władzy?
  • W którym kraju mężczyźni często wybierają urlop rodzicielski ponad karierę zawodową?

TOK FM PREMIUM