Wystartował program, który ma uzdrowić polską psychiatrię. Już co czwarty Polak ma problemy psychiczne

Coraz więcej Polaków ma problemy psychiczne. Jesteśmy w niechlubnej czołówce UE pod względem liczby samobójstw. Niespełna miesiąc temu wystartował pilotaż Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego.

Celem programu opracowanego przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego jest uzdrowienie systemu leczenia psychiatrycznego. A wg danych, już co czwarty Polak ma problemy psychiczne.

Placówki, które biorą udział w pilotażu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego, muszą udzielić pomocy wszystkim potrzebującym na swoim terenie i zorganizować ją w ciągu 72 godzin.

Centrum Zdrowia Psychicznego musi mieć poradnię zdrowia psychicznego oraz zespół leczenia środowiskowego, który zajmuje się przede wszystkim opieką w domu pacjenta. Obowiązkowy jest także dzienny oddział psychiatryczny - najlepiej przy szpitalu ogólnym.

W naturalnym środowisku

Jak tłumaczy dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, to wszystko po to, aby przenieść akcent na model środowiskowy.

- Idea bardziej współczesnej psychiatrii mówi o tym, że ludzie powinni być leczeni tam, gdzie mieszkają, w swoim naturalnym środowisku, o ile ich stan na to pozwala - dodaje.

Jak wyjaśnia prof. Piotr Gałecki, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii, jest też inny, niezwykle ważny, praktyczny wymiar tej reformy. 

- Znika sytuacja, w której pacjent otrzymuje informację, że "nam się skończył kontrakt z NFZ" - mówił.

Pilotaż potrwa trzy lata, w 29 szpitalach i poradniach w całej Polsce. Jeśli pomysł się sprawdzi - takie centra zaczną działać w całym kraju.

Na portalu tokfm.pl informowaliśmy o krytyce programu ze strony pacjentów. Sprawę opisywała Anna Gmiterek-Zabłocka. Pacjenci, z którymi rozmawiała, skarżą się, że po wprowadzeniu pilotażu nie mogą kontynuować leczenia w placówkach, z których pomocy korzystali od lat.

Czytaj też: "A rejestratorka przeprasza telefonicznie po raz setny". Zmiany w opiece psychiatrycznej oczami pacjentów [ROZMOWA]>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Centra Zdrowia Psychicznego - pilotażowy program, który ma uzdrowić polską psychiatrię
Zaloguj się
  • rastablaster

    0

    "Wystartował program, który ma uzdrowić polską psychiatrię." - czyt. rozpoczęła się wielka kampania marketingowa korporacji farmaceutycznych. będziemy was truć narkotykami tak jak trujemy amerykanów. intelektualnie jesteście gotowi. aha - zapomnijcie o legalnej marihuanie - nasze zyski są najważniejsze.

  • 2bxornot2b

    Oceniono 2 razy 0

    To by wujasnialo te 25% poparcia dla PO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX