Wiemy, jak wygląda przesłuchanie przed KRS. Posłuchaj nagrania dokonanego przez sędziego Gąciarka

- Chcę doprowadzić do kontroli przed NSA ustawy o SN. Byśmy sprawdzili przed sądem, a nie w sposób polityczny, czy ustawa jest zgodna z konstytucją - mówił przed KRS Piotr Gąciarek. Nagrał trwające 8 min. przesłuchanie.

Od poniedziałku nowa KRS prowadzi przesłuchania kandydatów na nowych sędziów Sądu Najwyższego. Wśród tych, którzy zaprezentowali się już przez radą, jest Piotr Gąciarek ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Sędzia nagrał środowe przesłuchanie. Jak sam mówił, kandyduje do Sądu Najwyższego, by doprowadzić do "kontroli przed niezawisłym Naczelnym Sądem Administracyjnym ustawy o Sądzie Najwyższym". 

- Byśmy sprawdzili przed sądem, a nie w sposób polityczny, czy ustawa jest zgodna z konstytucją - podkreślił. Jak wyliczał sędzia Gąciarek, chodzi o sprawdzenie przez niezależny sąd "czy ustawa, która odsyła sędziów SN na emeryturę jest zgodna z konstytucją, czy KRS wybrana przez Sejm jest KRS, bo są poważne wątpliwości, czy obwieszczenie pana prezydenta o wolnych miejscach w SN - wbrew konstytucji i bez kontrasygnaty premiera jest ważne, a zatem czy ten konkurs jest ważny".

- Wszyscy obywatele i ja, jako sędzia,mamy prawo wiedzieć, czy startując na najwyższy urząd sądowy w Polsce uczestniczę w legalnym konkursie - podkreślił sędzia z Sądu Okręgowego w Warszawie.

"Ratowanie SN jest priorytetem"

O nagranie przebiegu prac KRS nie było łatwo. Sędzia Gąciarek na początku zgłosił wniosek o upublicznienie, który został odrzucony. Następnie kandydat do SN zgłosił wniosek, by jego kandydaturę rozpatrywano podczas posiedzenia plenarnego KRS, bo takie są transmitowane przez internet. Ale otrzymał decyzję odmowną.

I wtedy sędzia wyjął telefon i zapytał, czy może nagrywać. Członkowie składu nie mieli nic przeciwko

W przesłuchaniu sędziego brało udział dwóch sędziów z KRS i zasiadający w radzie poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski.

Według gościa TOK FM całą procedurę dotyczącą nowych sędziów podsumować można krótko: "Wielki bałagan i pośpiech". Wszystko po to, by jak najszybciej obsadzić stanowiska. Nim decyzję w sprawie przepisów dotyczących SN podejmie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zdaniem sędziego Gąciarka przesłuchania przed Krajową Radą Sądownictwa nie dotyczą dorobku zawodowego kandydatów. Co, jak ocenił, jest karygodne.

- Ja na przykład dołączyłem listę stu moich spraw. Na wszelki wypadek, bo nie było takiego wymogu. A nikt z komisji nie zainteresował się tym, jakie wyroki wydaję, czy mam pojęcie o prawie - wyliczał.

"Priorytet"

Piotr Gąciarek zgłosił swoją kandydaturę do Izby Karnej SN, bo jak mówił w TOK FM: "Ratowanie SN przed politykami, którzy chcą go zdewastować, jest priorytetem". 

Kluczowe jest, że procedura dotycząca obsady stanowiska w Sądzie Najwyższym zakłada możliwość odwołania się odrzuconych kandydatów do NSA. Takiego rozwiązania nie mają znowelizowane przepisy dotyczące KRS, dlatego sędziowie z Iustitii nie zgłaszali się do konkursu.

Sędzia Piotr Gąciarek tłumaczył w TOK FM dlaczego kandyduje do SN.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (182)
Wiemy, jak wygląda przesłuchanie przed KRS. Posłuchaj nagrania dokonanego przez sędziego Gąciarka
Zaloguj się
 • antonikarcz

  Oceniono 63 razy 59

  Po co ta farsa, przecież lista sędziów i pierwsza prezes już dawno została przygotowana na Nowogrodzkiej.

 • vito60

  Oceniono 56 razy 52

  Sędzia się nie załapał, jak mniemam. Wykazał zbyt dużą wiedzę i doświadczenie, co mogłoby niepotrzebnie stresować pozostałych ,, sędziów".

 • nemilek

  Oceniono 45 razy 39

  W dzienniku "Westfälische Nachrichten" czytamy : "Die rechtskonservative Regierungspartei PiS hat eine Justizreform ins Werk gesetzt, die diesen Namen nicht verdient. Vielmehr handelt es sich um den Versuch, die Richter des Landes an die Kandare der Regierung zu legen. Das ist ein offener Angriff auf die Gewaltenteilung". Tłumaczenie : "Prawicowokonserwatywna partia rządząca PiS przeprowadziła reformę sądownictwa, która nie zasługuje na jej miano. O wiele bardziej chodzi o próbę nałożenia wędzideł na sędziów w całym kraju za które rząd będzie pociągać. To jest otwarty atak na trójpodział władzy."

 • barbara333-4

  Oceniono 25 razy 19

  Kukiz 15 ramie w ramie z mafia pisowską. Po wygranych wyborach trzeba bedzie ich wspolnie osądzać jako dewastatorow ustroju demokratycznego w Polsce

 • niezalany

  Oceniono 14 razy 12

  czy aby ta sprzedajna menda od kukiza nie szykuje sobie miejsca w pis'dzie przed kolejnymi wyborami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX