Za czasów Samoobrony był wiceszefem TVP, teraz chce zasiadać w SN. "To jest honor i zaszczyt"

- Jest taka piosenka "Bo jeśli nie my, to kto" - mówił mec. Robert Rynkun-Werner, pytany o to, czy ma dostateczne doświadczenie, by orzekać w SN. Adwokat za czasów poprzednich rządów PiS zasiadał władzach TVP.

Adwokat dr Robert Rynkun-Werner za czasów pierwszych rządów PiS był wiceszefem TVP, zasiadał też ( z rekomendacji koalicjanta PiS - Samoobrony - red.) w Radzie Nadzorczej TVP. 

Mecenas ma ponad 17-letnie doświadczenie zawodowe. Teraz chce pracować w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

- Czy uważa pan, że jest gotów do objęcia takiej funkcji? - pytała Agata Kowalska, gospodyni "Analiz" w TOK FM.

- Jest taka piosenka "Bo jeśli nie my, to kto". Mogę oceniać się subiektywnie, ze względu na doświadczenie zawodowe, naukowe, publicystykę - publikuję w "Rzeczpospolitej". To nie jest tak, że jestem człowiekiem z przypadku, że nagle wstałem rano i pomyślałem: chcę być sędzią SN - odpowiedział dr Robert Rynkun-Werner.

KRS... Mecenas nie kryje zaskoczenia

Adwokat podkreśliła, że "to jest honor i zaszczyt startować na funkcję sędziego Sądu Najwyższego". - Bez względu na to, jak oceniany przez część środowiska prawniczego  i społeczeństwa jest nowy system naboru. Powinno się to oddzielić. To kwestia podstaw państwa prawa  i funkcjonowania prawa. Bo albo obrażamy się na demokrację i kontestujemy wszystkie działania rządu - jakiegokolwiek rządu, nie tylko obecnego, albo działamy, jak pozwala na to prawo - stwierdził.

- Ale to nie jest obrażanie się na demokrację i kontestowanie rządu. To jest dyskusja prawna dotycząca legalności tych procedur - podkreślała Agata Kowalska.

- Pełna zgoda. Tylko mamy kwadraturę koła, bo nie rozstrzygniemy tego - ani pani, ani ja, ani żaden profesor. Rozstrzygnąć to może Trybunał Konstytucyjny lub wybory i ewentualna zmiana porządku prawnego - stwierdził Rynkun-Werner.

Jak przyznał, przesłuchanie przed KRS było dla niego nieco zaskakujące. Pytania zadawał mu tylko wiceszef Krajowej Rady Sądownictwa - mec. Wiesław Johann. - Dotyczyły nie tylko mojego akcesu do SN, działalności naukowej i zawodowej. Pytał mnie także, jak zastosować konstytucję w procesie karnym. Dziwił się, że można stosować - relacjonował adwokat.

Czytaj też: Sędzia Johann "żartuje" z nazwiska byłego rzecznika KRS. "Dno. Dziwi mnie poziom knajactwa">>>

Przypomnijmy, że już w czwartek możemy poznać pierwsze decyzje nowej KRS w sprawie obsady stanowisk w Sądzie Najwyższym. Choć posiedzenie plenarne planowane było na wrzesień, rada w środę zmieniła plany i zwołała posiedznie.

Czytaj też: Wiemy, jak wygląda przesłuchanie przed KRS. Posłuchaj nagrania dokonanego przez sędziego Gąciarka>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (24)
Za czasów Samoobrony był wiceszefem TVP, teraz chce zasiadać w SN. "To jest honor i zaszczyt"
Zaloguj się
 • sunzi15

  Oceniono 7 razy 7

  Ma w d*pie Konstytucje RP,
  a wiec wg PiSu i jego pacholkow podszywajacych sie pod KRS,
  sie nadaje.
  Razem beda sie nadawali do zasiadania na lawie oskarzonych
  i odsiadki za przestepstwa przeciwko Rzeczypospolitej.

 • ryslew2061

  Oceniono 7 razy 3

  Samoobrony nie znosiłem, ten gościu dynda mi i powiewa, ale dlaczego adwokat z tytułem dra miałby nie kandydować, skoro może notariusz z Wypiździewa H...awego?

 • zacisze16

  Oceniono 4 razy 2

  Słuchając wypowiedzi prawników piszących się do SN mam wrażenie że demokracja i wszelkie prawa z konstytucją na czele nie są w najmniejszym stopniu ważne... Ci ludzie chcą siąść na stołkach i co dalej... Nowe prawa będą tworzone... Nowa konstytucja...jak ostrzega wielu prawników będzie chaos prawny... I to duży...

 • def11

  Oceniono 4 razy 2

  << To nie jest tak, że jestem człowiekiem z przypadku, że nagle wstałem rano..>>

  Panie mecenasie, no na pewno tak być nie powinno, ale czy oprócz tej oczywistej skądinąd konstatacji ma pan kwalifikacje, wiedzę prawniczą, naukowe prace i znaczące publikacje, niezbędną postawę moralną i apolityczność ?!
  Panie Mecenasie to jest Sąd Najwyższy w którym dla dobra obywateli powinny zasiadać najtęższe prawnicze umysły i ludzie o nieposzlakowanej opinii, będący w swoim środowisku niekwestionowanymi autorytetami !
  No chyba, że uważa pan, że "chęć szczera zrobi ..." i postanowił pan, podobnie jak obsadzeni przez polityków nowi członkowie tzw Krajowej Rady Sądownictwa, skorzystać z "dobrej zmiany"
  i przyłożyć rękę to łamania konstytucji i prawa.

 • baluwolanda

  Oceniono 4 razy 2

  Słuchałem tej audycji i jako osoba posiadająca wykształcenie prawnicze powiem tak - robiło mi się niedobrze od tego pseudoprawniczego bełkotu, bo merytoryczną argumentacją bym tego nie nazwał.
  Zapytany, dlaczego, pomimo apelu środowisk prawniczych kandyduje odpowiedział, że i tak SN w tej formie by powstał. Rzecznik dyscyplinarny będzie miał duuuuużo pracy jak już zdechnie dobra zmiana.

 • cezar85

  Oceniono 4 razy 2

  skoro miernota, to kto twierdzi, że się nie nadaje?

  po za tym z 'samoobrony', więc nadaje się podwójnie

 • acototak

  Oceniono 3 razy 1

  Wystarczy chcieć.

 • swobodan1

  Oceniono 2 razy 0

  Dlaczego mec. Robert Rynkun-Werner ma nie kandydować do SN jak kandyduje
  kasanowa internetowy sędzia Piotr Gąciarku ! (autorytet Tok FM i "GW")

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX