Sopot'68 Re_make. Stare przeboje w wykonaniu gwiazd. Wystąpią Brodka i Podsiadło

50 lat temu, gdy na międzynarodowym festiwalu w Sopocie piosenki rozbrzmiewał twist, na Pragę ruszyły czołgi. Dzisiejszy koncert nawiązuje do tamtych wydarzeń.

Pół wieku po inwazji wojsk radzieckich na Czechosłowację, w Operze Leśnej odbędzie się koncert "Sopot '68 Re_Make", nawiązujący do wydarzeń z 1968 roku. 

Sopot'68 Re_make

Punktem wyjścia dla widowiska wyreżyserowanego przez Michała Walczaka był film dokumentalny Magdaleny Szymków ,,Piszę do ciebie kochanie". 

- Pierwotną ideą było to, aby przywołać atmosferę 1968 roku. Robiąc film i potem myśląc nad tym widowiskiem, mieliśmy z Michałem wrażenie, że wiele elementów we współczesnej rzeczywistości gdzieś się powtarza. Przypomnijmy sobie Opole z zeszłego roku - mówi Magdalena Szymków. 

Na scenie zobaczymy m.in. Monikę Brodkę, Dawida Podsiadło i Krzysztofa Zalewskiego, którzy zaśpiewają przeboje festiwalowe z 1968 roku we współczesnych aranżacjach Kuby Staruszkiewicza. To utwory z repertuaru Czerwonych Gitar, Stana Borysa czy Jerzego Połomskiego oraz zapomnianych dziś zagranicznych wykonawców – Japonki Miki Nakasone, Brytyjki Patsy MacLean, Szwajcarki Anity Traversi czy reprezentującej w Sopocie Jugosławię Gabi Novak.

Praga stanęła w płomieniach

VIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie odbył się w dniach 22–25 sierpnia 1968 roku. Konkurs prowadzili Valentina Leontieva (ZSRR), Helga Vlahovic (Jugosławia), Bożena Walter i Lucjan Kydryński. Zwycięzcą została Urszula Sipińska i zespół Partita z piosenką „Po ten kwiat czerwony”.

 

Kiedy rozpoczynał się VIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, Wojska Układu Warszawskiego wkroczyły na teren Czechosłowacji. W miarę rozwoju wydarzeń kolejni wykonawcy i goście z innych krajów zaczęli opuszczać festiwal w imię protestu i solidarności z Czechosłowakami. Praga stanęła w płomieniach.

TOK FM PREMIUM