Patryk Jaki obiecuje na Mordorze metro. Ekspertka punktuje, dlaczego to się nie uda

- Nie ma takiej możliwości, by poprowadzić metro na warszawski Mordor - przekonuje doktor Dorota Celińska-Janowicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Doprowadzenie tam kolejki podziemnej zapowiedział kandydat na prezydenta miasta, Patryk Jaki, który - na przykładzie bułgarskiej stolicy, Sofii - chce dziś pokazać, że metro można budować szybciej i sprawniej, niż w Warszawie

Za dużo instalacji elektrycznych 

Tymczasem ekspertka od geografii przestrzennej, dr Dorota Celińska-Janowicz ostrzega na antenie TOK FM, że stacja metra na osławionym Mordorze to mrzonka. Komplikacją jest poprzemysłowy charakter dzielnicy, który utrudnia nawet budowę dróg. 

- Budowę utrudnia przede wszystkim cała masa instalacji znajdujących się pod ziemią. Często już okazywało się, że jakieś rozwiązanie nie jest możliwe do zrealizowania z uwagi na instalacje elektryczne, rury, infrastrukturę, która idzie pod ziemią - podkreśla  Celińska-Janowicz w rozmowie z Radiem TOK FM.

Ekspertka wylicza, że do zagłębia biurowców dociera tramwaj i kolej. Dlatego, zamiast drążyć tam tunel, należy zastanowić się, jak uniknąć powstania w Warszawie kolejnego Mordoru przy drugiej linii metra na Woli:

- Będzie tam około 50 tysięcy pracowników. Nawet jeśli nie będą oni w jednej sekundzie kończyć pracy, tylko będzie to rozłożone w czasie, fizycznie nie przedostaną się na stację. Będą stali w korku, żeby wejść do metra - tłumaczy ekspertka.

"Infrastruktura Sofii jest w opłakanym stanie"

Patryk Jaki nie tylko mówił o Sofii na konferencji prasowej, ale też poleciał do Bułgarii. Przed przyjazdem polityka aktywiści ze Spasi Sofia przygotowali filmik, w którym tłumaczą, dlaczego bułgarska stolica nie powinna być dla Warszawy przykładem w kwestii transportu zbiorowego.

- Sieć tramwajowa była niedofinansowywana przez dziesięciolecia, bo metro pochłania wszystkie środki i uwagę. W rezultacie infrastruktura jest w opłakanym stanie, a nasze tramwaje jeżdżą najwolniej ze wszystkich stolic Unii Europejskiej - tłumaczą.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
Stacja metra na osławionym Mordorze to mrzonka
Zaloguj się
 • rbik53

  Oceniono 6 razy 4

  .
  Nadszedł czas Jakiego....

  Morawiecki Polskę do Uni wprowadził a Miler tylko papiery podpisał....

  Śp. Kaczyński Solidarność stworzył i to on osobiście Wałęsę przez płot przerzucał bo Wałęsa niegramotny i mało skoczny.... W podzięce Wałęsa za Kaczyńskiego Nobla odebrał....

  A Jaki i metro wybuduje i Wisłę wyprostuje i salceson będzie za darmo. Bo salceson podobno ma większą siłę przekonywania od kiełbasy...

 • Peter Parahuz

  Oceniono 4 razy 2

  czyli miasto (zaczynajac od kaczynskiego) zgodzilo sie na rozwoj dzielnicy biurowej nie tylko bez adekwatnej komunikacji (metro), ale nawet nie fatygowalo sie uporzadkowac chaotycznej infrastruktury pod przyszla budowe metra. a to bylo latwiejsze do wykonania podczas budowy biurowcow niz po jej zakonczeniu. teraz tez sie da, tylko bedzie kosztowac. jaki kosztorys przedstawil jaki?

 • tegepe

  Oceniono 6 razy 2

  Po co rozpatrywać niepoważne pomysły tego młodziana? Warszawiacy mają na jego temat wyrobione, negatywne zdanie. Chociaż Trzaskowski też nie lepszy, ale przynajmniej jest warszawiakiem.

 • swobodan1

  Oceniono 1 raz 1

  Zamek bez wiedzy ekologów czytaj za wiedzą wybudowano w puszczy Noteckiej !

 • kamila3345

  Oceniono 1 raz 1

  "A jezioro damy tutaj" :D :D

 • dik2002x

  Oceniono 3 razy 1

  można wszystko powiedzieć i zrobić,tym bardziej jeśli jest się bardzo zdeterminowanym. Ostatecznie rosjanie osuszyli jezioro Aralskie . Niegdyś czwarte największe jezioro świata, zamienili w jałową, bezkresną pustynię. Chcieli postawić na swoim to postawili. Pokazali , że mogą. Czy są dumni - szczerze wątpię. Bezpowrotnie zniszczyli dziesiątki gatunków zwierząt, tysiące hektarów lasów i życie kilkudziesięciu tysięcy ludzi.

 • topoco

  0

  Jaro był pierwszy na Księżycu.
  Lech wybrał JP2 na Papieża.
  Mateusz wynegocjował kształt unii i politykę dopłat.
  Partyk zbuduje metro.
  Z Pragi do Pragi przez (O)pole.

 • swobodan1

  Oceniono 2 razy 0

  Ja potrafię parasol rozłożyć w d.pie ekspertki - zapewniam,że dam radę.

 • rdaneel

  Oceniono 2 razy 0

  Dobrze że w centrum warszawy nie ma takich instalacji i lini kolejowych bo też by się nie dało...
  A nie, czekaj...

  O lini kolejowej na Okęcie nie wspomnę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX