Barbara Nowacka dobitnie o sytuacji lewicy w Polsce. "Ego i partykularyzmy wygrywają z IQ"

Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska krytykuje rozdrobnienie lewicy. Nie widzi możliwości współpracy z SLD, ale nie wyklucza startu z list PO do parlamentu. - Poczekajmy na ordynację - powiedziała w TOK FM.

Barbara Nowacka, liderka stowarzyszenia Inicjatywa Polska, podkreśliła w Poranku Radia TOK FM, że nie będzie startować w wyborach samorządowych, ale nie wyklucza startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz parlamentarnych. 

- Poczekajmy, jak będzie znana ordynacja. To, co mnie politycznie interesuje, to wpływ na politykę krajową. Celem moim i stowarzyszenia jest zaistnienie w wyborach krajowych i parlamencie.

Gościni Karoliny Lewickiej nie powiedziała jednak, czy wejdzie w koalicję z Platformą Obywatelską. - Niech będzie taka siła, która doprowadzi do odsunięcia PiS od władzy. Jak to będzie wyglądać, będziemy mogli dopiero powiedzieć po wyborach europejskich (ile bloków koalicji będzie potrzebnych - red.) - powiedziała polityczka.

- Nie wzdryga się pani na myśl o starcie do parlamentu z list Koalicji Obywatelskiej? - zapytała Karolina Lewicka. - Myślę z chęcia o sobie, która będzie mogła realizować program lewicy - odpowiedziała wymijająco Barbara Nowacka.

Jaka jest sytuacja lewicy w Polsce?

Barbara Nowacka stwierdziła, że z pragmatycznego punktu widzenia nie widzi sensu współpracy z SLD. - To partia, która opiera się wyłącznie na sentymencie do PRL i na sztandarach ma obronę systemu, który był nie do obrony, bo był krzywdzący - stwierdziła Nowacka.

Karolina Lewicka przypomniała, że wcześniej Barbara Nowacka była twarzą Zjednoczonej Lewicy. - Trzy lata temu SLD mówił o trochę innych rzeczach i byli w nim też inni ludzie. Niektórzy teraz współpracują ze mną w Inicjatywie Polska. Dzisiaj jest to wyłącznie partia sentymentu do PRL, a budowanie na tym polityki jest dla mnie absolutnie nie do przyjęcia - podkreśliła gościni TOK FM. 

- Proponowałam współpracę przy projektach Ratujmy Kobiety (obywatelskich projektach zapewniających kobietom w Polsce dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji i zabiegu przerwania niechcianej ciąży - red.). Za pierwszym razem SLD i Razem nie były nawet wejściem do komitetu obywatelskiego. Jeżeli Biedroń podejmuje się łączenia Czarzastego i Zandberga, to trzymam kciuki - stwierdziła polityczka komentując możliwość zjednoczenia lewicy przez obecnego prezydenta Słupska.

Czy Nowacka zamierza przekształcić IP w partię? - Inicjatywa Polska jest stowarzyszeniem. Jeżeli uznamy, że wybory 2019 to jest moment na założenie partii, to zrobimy to - powiedziała liderka.

Karolina Lewicka przypomniała radę Janusza Palikota, że lepiej nie zakładać kolejnego ugrupowania, tylko wejść do PO: - Lewica nie wymyśliła się na nowo. Mamy partyjki, ugrupowania, stowarzyszenia, byty zapowiadane. Wszystko to jest dysfunkcjonalne - oceniła dziennikarka.  

- Nieprawda. Odnosimy realne sukcesy. Jeżeli została wprowadzona jakakolwiek zmiana społeczna, to została wprowadzona właśnie z agendy lewicy, np. walka o puszczę i prawa kobiet - stwierdziła gościni TOK FM. 

- Jest pani zadowolona z kondycji lewicy? - dopytywała prowadząca. 

- Nie, ponieważ wygrywają partykularyzmy i ego nad IQ - stwierdziła Barbara Nowacka.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • Dlaczego rozeszły się drogi Barbary Nowackiej i Roberta Biedronia;
  • O projektach Inicjatywy Polskiej; 
  • Kiedy pojawi się ustawa o świeckim państwie.

Czytaj też: Ziobro włącza do walki z SN Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej. "Ministerstwo się boi"

"Bo jak nie my, to kto". Kandydat do KRS cytatem z piosenki odpowiada, na pytanie o kwalifikacje

Czy Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej powinna się przekształcić w partię?

TOK FM PREMIUM