Co zrobi I prezes SN, gdy przyjdzie dubler? Sędzia Laskowski: Ma się zachować z godnością

- Pani prezes jest zobowiązana do działania z godnością. Nie wyobrażam sobie, że będzie trzymać się biurka, protestować - stwierdził rzecznik SN pytany o to, co zrobi prof. Gersdorf, gdy w SN pojawi się prezes-dubler.

Minister i prokurator Zbigniew Ziobro chce, by Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej zajął się sprawą decyzji Sądu Najwyższego, dotyczącą zawieszenia przepisów o wieku emerytalnym sędziów i wysłaniem pytań do TSUE.

Czytaj też: Ziobro włącza do walki z SN Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej. "Ministerstwo się boi">>>

- Nie zgadzam się z tym punktem widzenia. Uważam, że dobrze byłoby poczekać na postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie - komentował w Poranku Radia TOK FM rzecznik SN Michał Laskowski.

Jak stwierdził, włączenie TK Julii Przyłębskiej do sprawy to swego rodzaju postęp. - Bo do tej pory słyszeliśmy, że stanowisko Sądu Najwyższego to nieistniejące orzeczenie - mówił rzecznik. - Ciekawe tylko, jakie będzie to postanowienie - dodał Laskowski.

Karolina Lewicka powiedziała, że wiadomo jakie będzie to postanowienie, gdyż mgr Julia Przyłębska już się wypowiadała w tej sprawie. Następnie dziennikarka zacytowała słowa nominatki PiS. - "Skład Sądu Najwyższego naruszył Konstytucję RP oraz przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego - polski system prawny nie przyznaje kompetencji do zawieszania stosowania przepisów" - cytowała Przyłębską Lewicka.

- Z tego co sobie przypominam, to pan Muszyński też bardzo krytycznie wypowiedział się na temat decyzji SN. Skoro więc dwie bardzo prominentne osoby w Trybunale Konstytucyjnym tak się wypowiadały, to trudno spodziewać się orzeczenia, które będzie przychylne SN - przyznał sędzia Laskowski.

Co zrobi prof. Małgorzata Gersdorf?

Rzecznik SN spodziewa się, że wśród pierwszych nowych członków sądu, wybranych przez nową KRS, będzie osoba, której prezydent Andrzej Duda powierzy obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego.

Co więc zrobi prof. Małgorzata Gersdorf, która zgodniez Konstytucją RP ma być na stanowisku I prezesa SN przez sześć lat?

- Nie wiem, co zrobi prof. Gersdorf. Pani prezes jest sędzią, jest zobowiązana do działania z godnością - zachowania godności urzędu. Nie wyobrażam sobie - myślę że pani prezes też sobie tego nie wyobraża - że ona będzie się w jakiś sposób... trzymać się biurka, protestować, nie wyjdzie z gabinetu - zastanawiał się sędzia Laskowski.

Zdaniem rzecznika SN, kiedy prezydent powierzy któremuś z nowych nominatów pełnienie obowiązków I prezesa, to "prof. Gersdorf po prostu opuści sąd".

- A może trzeba trwać do końca? - zapytała gospodyni Poranka Radia TOK FM.

- Ale proszę pamiętać, że my - sędziowie - jesteśmy zobowiązani do dbania o pewien ład, porządek społeczny - odpowiedział Michał Laskowski.

- No to może jednak trzeba pilnować tego ładu we własny gabinecie, przy własnym biurku? Bo jeśli pani prezes odchodzi, to zostawia pole dla chaosu prawnego, który wprowadzi sędzia-dubler - oceniła Lewicka.

- Pozostawmy tę decyzję pani prezes. Naprawdę nie wiem, jak ona się zachowa. Myślę, że wszyscy, którzy w SN zostaną, będą przy swoich biurkach tych wartości bronić - odpowiedział rzecznik Sądu Najwyższego.

- Ale pojawiają się informacje, że sędziowie, którzy nie ukończyli 65 lat (według wprowadzonych przez PiS przepisów sędziowie, którzy ukończyli 65 lat mają odejść w stan spoczynku - red.) zastanawiają się, czy też nie opuścić stanowiska pracy - wtrąciła gospodyni Poranka Radia TOK FM.

- To prawda. Ja sam się nad tym trochę zastanawiam. Rzecznikiem prezesa-dublera nie będę. Ale zastanawiam się, czy zostać w SN. To nie jest łatwa decyzja. Codziennie widzę przed Sądem Najwyższym grupę osób z transparentem "Zostańcie!". Taki argument też bierzemy pod uwagę. Ale zobaczymy, jak się będą zachowywać ci, którzy przyjdą; jak będzie się zachowywać ten.. sędzia kierujący Sądem Najwyższym. Poczekajmy jeszcze trochę z tą decyzją - podsumował sędzia Michał Laskowski.

Czytaj też: Prof. Monika Płatek złożyła zawiadomienie do prokuratury na Cezarego Gmyza z TVP. Chodzi o słowa o prof. Gersdorf>>>

Pracowita nowa KRS

Nowa Krajowa Rada Sądownictwa, wybrała wczoraj (w czwartek) część składu nowej w Sądzie Najwyższym - Izby Dyscyplinarnej. Połowa z 12 wybranych to prokuratorzy, czyli podwładni prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Wśród nominatów są osoby, które mają dług wdzięczności wobec Zbigniewa Ziobry, bo zawdzięczają mu awans zawodowy. 

- To wszystko nie stanowi żadnego zaskoczenia - przyznał rzecznik SN. - Komentatorzy od dawna przewidywali, ze taki właśnie będzie skład tej izby. A to twór o kompetencjach sądu specjalnego - stwierdził gość TOK FM.

Jak podkreślił Michał Laskowski, dla członkom Izby Dyscyplinarnej przysługuje m.in. specjalny 40 proc. dodatek do pensji. A pracy będą mieć znacznie mniej niż inni członkowie Sądu Najwyższego. - Jak się policzy te sprawy dyscyplinarne, to tam naprawdę nie będzie zjawiska przepracowania. Sądzę, że to rodzaj nagrody za różne zasługi - ocenił.

- My na szczęście nie będziemy współpracować, bo praca w każdej izbie odbywa się odrębnie. Chyba tak zostanie i Izba Dyscyplinarna będzie takim tworem odrębnym. Do dziś atmosfera w SN była bardzo dobra - koleżeńska, pełna zaufania. Obawiam się, że to się może zmienić, że dojdzie do podziałów, nieufności, sprawdzania się nawzajem - uważa rzecznik Sądu Najwyższego.

Powołana przez PiS Krajowa Rada Sądownictwa do wtorku ma zakończyć obsadzanie wszystkich 44 wakatów w Sądzie Najwyższym. To pokłosie decyzji o przyspieszeniu posiedzenia KRS, która pierwotnie dopiero we wrześniu miała zdecydować o obsadzie stanowisk w SN.

Czytaj też: Wiemy, jak wygląda przesłuchanie przed KRS. Posłuchaj nagrania dokonanego przez sędziego Gąciarka>>>

"Występuje w obronie porządku prawnego". Prof. Małgorzata Gersdorf przyszła 3 lipca do pracy

Czy I prezes Małgorzata Gersdorf powinna opuścić Sąd Najwyższy, gdy pojawi się nominat prezydenta Andrzeja Dudy?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Sędzia Michał Laskowski w TOK FM. Co zrobi prezes Małogorzata Gersdorf, gdy do Sądu Najwyższego przyjdzie dubler PiS?
Zaloguj się
 • swobodan1

  Oceniono 5 razy 1

  Małgorzata Gersdorf jest emerytką czytaj moherem !

 • swobodan1

  Oceniono 5 razy 1

  Sędzia Laskowski to dubler na usługach "GW"

 • swobodan1

  Oceniono 5 razy 1

  Sędzia Małgorzata Gersorf w swoim mniemaniu jest dalej prezesem SN
  na uchodźstwie !

 • swobodan1

  Oceniono 6 razy 0

  Łże sondaż na łże portalu Tok FM mimo,że zaznaczyłem sędzia Małgorzata
  Gersdorf powinna opuścić SN to wynik jest "0"
  Wiarygodność portalu Tok FM jest identyczna jak wiarygodność przyrodniego
  brata Adama Michnika zbrodniarza Stefana Michnika !!!

 • swobodan1

  Oceniono 6 razy 0

  Sędzia rzecznik SN Laskowski po zmianach w SN powinien zostać wyrzucony
  i pozbawiony prawa do wykonywania zawodu !

 • mgr_doc_hab

  Oceniono 2 razy 0

  dabłeł

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX