Rząd Hiszpanii chce przenieść szczątki faszystowskiego dyktatora. Biskupi protestują

Hiszpański rząd zajmie się dziś tematem ekshumacji generała Francisco Franco. Premier Pedro Sánchez z Partii Socjalistycznej ma zgłosić dekret w sprawie usunięcia szczątków dyktatora z mazoleum wojny domowej.

Dyktator spoczywa obecnie w położonej na północ od Madrytu Dolinie Poległych. To mauzoleum, którego budowę sam zarządził i gdzie pochowanych jest 40 tys. ofiar hiszpańskiej wojny domowej. Przy jego budowie pracowali przede wszystkim więźniowie reżimu - dlatego od lat powraca pomysł usunięcia stamtąd prochów Franco.

Socjaliści, którzy w czerwcu przejęli rządy w kraju obiecali, że doprowadzą ekshumację dyktatora do skutku. Właśnie dlatego dziś premier Pedro Sánchez ma podpisać dekret w tej sprawie. Decyzja musi być przypieczętowana przez parlament, który we wrześniu powróci do pracy.

Biskupi protestują

Przeciwko przeniesieniu szczątków katolickiego dyktatora protestuje skrajna prawica, krewni Franco i biskupi rzymskokatoliccy. Władze madryckiej archidiecezji już zapowiedziały, że nie zgodzą się na przeniesienie prochów generała bez zgody jego rodziny.

W 1947 roku gen. Franco ogłosił, że Hiszpania jest monarchią katolicką - wprowadził obowiązkową katechizację, a większość szkół oddał pod kontrolę kapłanom rzymskim. Dyktator stworzył obozy koncentracyjne dla ludności cywilnej. Odbierał dzieci nieprawomyślnym rodzicom i oddawał je klerowi lub osobom o przekonaniach prawicowych. Gen. Franco był nazywany Przywódcą Ostatecznej Krucjaty i Hiszpańskiej Schedy. Rządził krajem do śmierci w 1975 roku.

Chcesz dowiedzieć się więcej o planowanej ekshumacji Franco? Posłuchaj!

Czy rząd Hiszpanii powinien usunąć prochy Franco z mauzoleum?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Generał Francisco Franco będzie ekshumowany? Premier Hiszpanii jest za, protestują biskupi rzymskokatoliccy
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy 4

  Wybory blisko stad moze zaskakujaca decyzja o deportacji nielegalnych emigrantow do Maroka.
  Mozliwe iz zwiazki zawodowe poparzonych wapnem sluzb granicznych zapowiedzieli strajk, dla nich akurat sprawa Franco to historia oni maja swoja wojne domowa.

 • andrzej1.61

  Oceniono 3 razy 1

  Niech zrobią go świętym przecież jakiś łaps kardynał udzielił mu odpustu zupełnego.

 • andrzej1.61

  Oceniono 9 razy 1

  Niech leży, skoro Wojtyłę zrobili świętym a Kaczyńskiego pochowali na Wawelu. Świat schodzi na psy żadnych wartości żadnej przyzwoitości.

 • zritah49

  Oceniono 9 razy 1

  Franco trzyma się mocno. Chociaż trup.
  Dzięki debilizmowi prawicy i kościoła

 • Marek Trybut

  Oceniono 7 razy 1

  Franco z Kościołem, Kościół z Franco. To jest polityczna wierność.

 • ahoj12

  0

  A jak by zareagowały nasze środowiska "poprawnie polityczne" gdyby chciano usunąć z Alei Zasłużonych groby np: Bieruta i Swierczewskiego , czyli osoby bardzo zamieszane w zbrodnie okresu stalinowskiego?

 • wycietytoja

  Oceniono 3 razy -1

  Chwała bohaterowi,a hańba czerwonej holocie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX