Co zmiany klimatu oznaczają dla Polski? Nie będzie mokradeł i korników. Ale też żółwi błotnych
Symulacje zmian klimatu nie pozostawiają złudzeń. Średnia temperatura w Polsce wzrośnie o ponad 4,5 stopnia Celsjusza. Jak mówił w TOK FM dr Robert Maślak z Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego, możemy się tego spodziewać już od 2050 roku.
Zmiany klimatu w Polsce: nie będzie korników
Zdaniem specjalisty, gatunki, które mają krótkie cykle życiowe, czyli szybko wydają potomstwo, są w stanie przystosować się do czekających nas zmian. - Trudniej będzie gatunkom, u których dojrzewanie trwa długo - podkreślił dr Maślak.
Ekspert zaznaczył, że najtrudniej będzie gatunkom stenotopowym, czyli takim, które występują w bardzo wąskim zakresie warunków środowiska.
Czytaj też: Zmiany klimatu spowodują problemy z wodą. Ekspert radzi, jak możemy temu przeciwdziałać
- Jeśli chodzi o świat roślin, to w drugiej połowie naszego stulecia rozwiąże się przynajmniej jeden problem: kwestia kornika w Puszczy Białowieskiej. Nie będzie kornika, ponieważ znikną świerki - mówił naukowiec, tłumacząc, że wskutek wzrostu temperatury gatunek tego drzewa będzie występować jedynie w Skandynawii.
Zmiany klimatu w Polsce: więcej kleszczy i papug
Badania pokazują, że w nieodległej przyszłości możemy spodziewać się długich okresów bardzo ciepłej pogody. - To się już dzieje, a wiosna i lato będą dłuższe. To są bardzo dobre warunki do rozwoju kleszczy - stwierdził specjalista.
To nie wszystko. Według dr. Maślaka, najprawdopodobniej za kilkanaście lat "sinice będą stałym elementem polskiego wybrzeża". Ze względu na wyższą temperaturę wody w Bałtyku, będą obecne w polskim morzu przez całe lato.
W naszym kraju pojawiły się już papugi. - To Aleksandretty obrożne. W tym roku w Nysie zaobserwowano pierwsze udokumentowane rozmnożenie tego gatunku na wolności w Polsce - mówił w TOK FM ekspert. Dodał, że wcale go to nie cieszy: - Jest to silny gatunek, który zajmuje dziuple, więc wyrzuca gatunki rodzime: dzięcioły, dudki. W Hiszpanii udokumentowano, że zabija szpaki.
Czytaj też: Gorąco Ci? To porozmawiajmy o globalnym ociepleniu. "Ono jest przy nas, dotyka nas codziennie"
Dużo trudniej będą też miały w Polsce żółwie błotne.
- Wraz ze zmianami klimatycznymi zanikną mokradła. Nastąpi wysuszenie terenu, spadek wód gruntowych, wiec zmniejszy się środowisko tego zwierzęcia. Zapewne zacznie rozmnażać się czerwonolicy żółw amerykański, który jest gatunkiem inwazyjnym. Już rozmnaża się na Węgrzech i południu Niemiec - mówił dr Maślak oraz podkreślił, że jego rozwój w Polsce zagrozi bezkręgowcom i płazom.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
"Bezpardonowy roast Tuska". Konwencja PiS i spot z wulgaryzmami, czyli jak wzbudzić "wstręt, odrazę wobec opozycji"
-
"40 tys. głosów nie uda się policzyć". Polonia alarmuje. "Idziemy na katastrofę"
-
Ile ludzi w Marszu Miliona Serc? Ratusz podał liczbę, policja też. Różnica jest kolosalna
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
- "Niezatapialny statek słowackiej polityki". Fico to nowy Orban? "Największe pytanie"
- Prezydent Andrzej Duda wygwizdany w Nowym Jorku. "Będziesz siedział"
- Uciekająca para młoda. Włoch i Polka nie zapłacili za wesele w restauracji
- Nike 2023 dla Zyty Rudzkiej. "Przyjmuję tę nagrodę jako nagrodę dla mojej bohaterki"
- Marsz Miliona Serc bez liderów Trzeciej Drogi. "To nie musi być błąd"