Gdzie będą burze? IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Poza tym mieszkańcy trzech województw połudnowej Polski powinni uważać na upał.

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze, wiatr podczas burz może dochodzić do 90 km/h, a opady do 40 mm. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim (oprócz powiatów południowo-wschodnich), łódzkim, mazowieckim, małopolskim, opolskim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim (oprócz powiatów północno-zachodnich).

Dla województw: opolskiego (oprócz powiatów zachodnich), północnej części woj. śląskiego i północno-zachodniej części woj. małopolskiego wydano również alerty drugiego stopnia przed upałem. Prognozowana temperatura maksymalna będzie wynosić od 28 do 32 stopni w dzień, a od 16 do 19 stopni w nocy.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Właściciele smartfonów mogą otrzymywać powiadomienia o nadchodzących burzach dzięki specjalnym aplikacjom na telefon. W czasie burzy warto też zachować zasady bezpieczeństwa, niezależnie od tego gdzie jesteśmy, gdy się rozpęta. O tym, jak bezpiecznie przeczekać burzę piszemy tutaj.

Gwałtowne zmiany w pogodzie dotarły także do Polski. Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy z piorunami?

DOSTĘP PREMIUM