Radny przebrał się za generała i wręczył order burmistrzowi z PiS. Prawdziwy generał: To profanacja

Radny w Sanoku na Podkarpaciu ubiera się w mundur generała i wręcza ordery. Prawdziwi wojskowi protestują.

W Święto Wojska Polskiego burmistrz miasta Tadeusz Pióro (PiS) został odznaczony przez mężczyznę przebranego za generała brygady. W mundurze wystąpił sanocki przedsiębiorca, radny miejski, znany z tego, że prowadzi biuro podróży i jest sponsorem 90-osobowej orkiestry dętej.

Od jakiegoś czasu pojawia się na uroczystościach publicznych w mundurze wojskowym. Dwa lata temu obnosił się z dystynkcjami pułkownika, ostatnio na mundurze ma gwiazdki generała brygady.

 

Gen. January Komański: To profanacja

Zdenerwował tym jedynego prawdziwego generała w tym rejonie, Januarego Komańskiego, który 41 lat służył w wojsku, a na stopień generała czekał 33 lata. Dowodził m.in. Brygadą Powietrzno-Desantową, pracował w Sztabie Generalnym. Mówi, że to co wydarzyło się w Sanoku to profanacja.

- Jeżeli ktoś się pojawia w jakimś stopniu, to znaczy, że ten stopień jest przeznaczony na określony szczebel dowodzenia. W razie wojny, w razie potrzeby, ten ktoś ma stanąć w obronie Rzeczpospolitej na tym stanowisku, na którym go zobowiązuje stopień. Nie można sobie ot tak przyszyć gwiazdek - mówi gen. Komański.

Sanocki radny tłumaczy, że mundur nosi w ramach rekonstrukcji historycznych. Internautom, którzy przekazywali memy z jego zdjęciem radny grozi procesami.

Czy dopuszczalne jest przebieranie się za generała?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Radny w Sanoku przebrał się za generała i wręczał ordery
Zaloguj się
 • araya

  Oceniono 6 razy 4

  Jakiej "rekonstrukcji"? Czego?
  publiczne noszenie munduru, do którego nie ma się prawa, jest wykroczeniem, za które grozi grzywna do 1 tys. złotych (art. 61 par. 1 kw)

 • marywil2012

  Oceniono 2 razy 2

  Państwo PiS to jedna wielka amatorska rekonstrukcja

 • tomaselli

  Oceniono 8 razy 0

  Pis tam, PiS tu Pis tam, PiS tu Pis tam, PiS tu Pis tam, PiS tu , ale wredna propaganda , a wierzcie mi , ze odnosi calkiem odwrotny skutek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX