Żurek: Prof. Gersdorf do obrony Sądu Najwyższego powinna wykorzystać wszystkie metody

Sędzia Żurek, rzecznik prasowy byłej Krajowej Rady Sądownictwa uważa, że I prezes Sądu Najwyższego powinna wykorzystać wszystkie metody, które nie pozwolą na przejęcie instytucji przez uzurpatorów.

Krajowa Rada Sądownictwa przyspieszyła prace nad wyłonieniem kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Posiedzenie plenarne rozpoczęło się w czwartek (25 sierpnia), a zakończy we wtorek (28 sierpnia). Wcześniej było planowane na wrzesień. 

Wyłoniono już 12 kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej. Kiedy obsadzone zostaną wszystkie wolne stanowiska w SN, PiS będzie mógł wprowadzić dublera I prezes Małgorzaty Gersdorf. Sędzia Michał Laskowski, rzecznik instytucji, mówił w TOK FM, że przypuszcza, iż kiedy to nastąpi, prof. Gersdorf opuści budynek sądu. 

Waldemar Żurek, rzecznik prasowy byłej KRS, uważa, że I prezes powinna się inaczej zachować. 

Prof. Gersdorf powinna rozpocząć protest okupacyjny?

Gość TOK FM podkreślił, że sądy i sędziowie zostali przez obywateli oraz nominacje prezydenta umocowani do stania na straży m.in. porządku konstytucyjnego.

- Uważam, że trzeba wykorzystać [do jego obrony - red.] wszystkie metody - mówił sędzia Żurek oraz tłumaczył: - Nie chodzi o to, aby pani prezes wynajmowała prywatnych ochroniarzy uzbrojonych w broń palną, ale żeby wykorzystała wszystkie metody niepozwalające na przejęcie instytucji Sądu Najwyższego, na przejęcie dokumentacji, pieczęci, budynku. 

Na pytanie czego rzecznik byłej KRS spodziewa się po I prezes i czy przykułby się do kaloryfera, odpowiedział, że jest osobą w innym wieku i o innym temperamencie niż prof. Gersdorf, ale symboliczne przykucie "oznacza tak naprawdę wzmocnienie ochrony i nieopuszczenie budynku". Podkreślił, że to, co dzieje się w Polsce, postrzega jako pełzające obalanie Konstytucji RP.

Czytaj też: Sędzia Muszyński nie ma prawa orzekać w TK. "Może dojść do chaosu w polskim sądownictwie"

- Mówi pan o oporze fizycznym? - dopytywała Karolina Głowacka. 

- Fizyczny opór jest zabezpieczeniem danego budynku - mówił Waldemar Żurek, zaznaczając, że nie można ułatwiać przejmowania SN uzurpatorom. - Nie chodzi o to, aby pani prezes przepychała się z osobami, które będą jej pokazywać jakiś dokument. Pani prezes ma od tego odpowiednie służby w Sądzie Najwyższym. Nie chodzi też o to, żeby ustawiać zasieki i worki z piaskiem. Trzeba robić wszystko, aby nie dopuścić uzurpatorów do faktycznego przejmowania SN - stwierdził gość TOK FM.

Czytaj też: Mec. Jarosław Kaczyński pozwał PiS. Chodzi o spot wyborczy

Sędzia Żurek stwierdził, że rozumie sytuację osób, które przyzwyczajone są do działania w demokracji -  Ale kiedy kończy się demokracja, pojawia się pytanie, co mamy zrobić. Czy mamy po prostu odejść spokojnie, spuścić głowę, i czekać, kiedy za chwilę zostanie jakiś obóz filtracyjny ustanowiony dla reedukacji niepoprawnych sędziów? - pytał rzecznik byłej KRS. 

- Czy pan sugeruje coś w rodzaju protestu okupacyjnego? - pytała o konieczne zdaniem sędziego działania prowadząca.

- Okupacja jest wtedy, kiedy ktoś działa wbrew pewnym zasadom. Pani prezes wykonuje swoje obowiązki w budynku i gabinecie, który jej się konstytucyjnie należy. Nie można okupować gabinetu, co do którego ma się pełnię praw - podsumował sędzia. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • jak wyglądała wcześniej procedura naboru do Sądu Najwyższego;
  • co chaos prawny w Polsce oznacza dla osób czekających na wyroki. 

"Nie wyobrażam sobie, że prof. Gersdorf będzie trzymać się biurka, protestować, nie wyjdzie z gabinetu"

DOSTĘP PREMIUM