Nie żyje republikański senator John McCain. Ameryka żegna wybitnego polityka

W wieku 81 lat zmarł amerykański senator John McCain. Jeden z najbardziej popularnych i wpływowych polityków Partii Republikańskiej zmagał się z chorobą nowotworową.

Przed rokiem senator McCain poinformował, że jest choruje na raka mózgu. Kilkadziesiąt godzin przez informacją o jego śmierci, rodzina przekazała komunikat, że "ze względu na postęp choroby i wiek", zaprzestał leczenia.

Życiorys Johna McCaina

John McCain urodził się 29 sierpnia 1936 roku na terenie amerykańskiej jednostki wojskowej w Panamie.  Wychował się w rodzinie oficerów wojskowych. Sam również służył w armii jako pilot w marynarce wojennej.McCain został pojmany w czasie wojny w Wietnamie, w niewoli przesiedział prawie 6 lat. Wietnamczycy - gdy dowiedzieli się, że jest on synem admirała - zaproponowali jego wymianę. McCain się nie zgodził, choć był torturowany.

Po wojnie zajął się polityką. Pracował dla kraju, pełniąc funkcje w Kongresie przez ponad 30 lat. Dwukrotnie bezskutecznie walczył w wyborach o fotel prezydencki.

Był głośnym przeciwnikiem polityki Donalda Trumpa.

Kondolencje po śmierci Johna McCaina

Prezydent USA za pośrednictwem Twittera złożył kondolencje najbliższym Johna McCaina. "Moje najgłębsze wyrazy współczucia i szacunku przesyłam rodzinie senatora Johna McCaina"- napisał Donald Trump.

Sekretarz Obrony James Mattis oświadczył, że "wraz ze śmiercią senatora Ameryka straciła człowieka, który był wierny najważniejszym ideałom".

Barack Obama w wydanym oświadczeniu zwrócił uwagę, że "życie Johna McCaina było dowodem na to, że pewne prawdy są ponadczasowe". Podkreślił, że mimo iż byli "przedstawicielami różnych pokoleń i zupełnie różnych środowisk", pokazali "wierność czemuś wyższemu - ideałom, o które walczyły pokolenia Amerykanów i imigrantów" – napisał.

"John McCain wierzył, że na każdym obywatelu ciąży odpowiedzialność za zrobienie czegoś na rzecz konstytucyjnych wolności" - napisał z kolei były prezydent Bill Clinton. W oświadczeniu podkreślił zasługi senatora podczas służby w wojsku oraz 35 lat pracy w Kongresie. "Każdego dnia żył według własnych zasad" - napisał Bill Clinton.

Były prezydent George W. Bush nazwał McCaina  "człowiekiem o głębokim przekonaniu i patriotą najwyższej rangi".

"Był inspiracją dla milionów" - napisał premier Kanady, Justin Trudo. "To był człowiek wielkiej odwagi" - to już z kolei szef australijskiego rządu, Scott Morrison. Politycy na całym świecie ślą kondolencje i zwracają uwagę przede wszystkim na bohaterstwo senatora z Arizony. .

Nieustępliwość, patriotyczne wartości, bohaterstwo - dzięki temu John McCain zaskarbił sobie sympatię i szacunek milionów Amerykanów.

DOSTĘP PREMIUM