Upamiętnili dzieci molestowane przez księży. Baby Shoes Remeber w polskich miastach [ZDJĘCIA]

W niedzielę na płotach kościołów zawisły dziecięce buciki. Akcja upamiętnia ofiary przestępstw seksualnych popełnianych przez księży. Polskie miasta przyłączyły się do niej w tym roku po raz pierwszy.

Akcja "Baby Shoes Remember" narodziła się w Irlandii. Jak mówią organizatorzy, chodzi o uwrażliwienie opinii publicznej na los dzieci wykorzystywanych seksualnie przez księży.

Uczestnicy wydarzenia powiesili na kościelnych płotach dziecięce buciki przepasane czarną wstęgą. Następnie zamierzają uwiecznić na zdjęciach duchownych, którzy będą je zdejmowali - ma to być symbol tuszowania przez Kościół problemu.

- Kościół stosuje mechanizmy, które systematycznie ukrywają sprawców. Jeżeli dochodzi do wykorzystywania seksualnego dziecka przez kogokolwiek innego niż ksiądz, czyli przez nauczyciela, wychowawcę, członka rodziny, to nikt nie jest w stanie tego zakamuflować. A Kościół czyni to w perfekcyjny wręcz sposób - mówił w TOK FM adwokat Jarosław Głuchowski z fundacji “Nie lękajcie się”, która współorganizuje akcję.

Czytaj więcej: Upamiętnią dzieci skrzywdzone przez księży. "Kościół perfekcyjnie chroni sprawców"

- Polska jest przykładem szczególnych starań hierarchów, by ukrywać księży-pedofilów i odmawiać odpowiedzialności za przestępstwa seksualne popełnione na nieletnich, w tym również małych dzieciach. Kościół ukrywa prawdziwą skalę zjawiska i tożsamość sprawców - przekonywała w rozmowie z tokfm.pl Nina Sankari z ateistycznej Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego, która również organizuje to wydarzenie.

Czytaj więcej: W niedzielę na kościelnych płotach zawisną dziecięce buciki. Chodzi o upamiętnienie ofiar księży-gwałcicieli

TOK FM PREMIUM