Gowin zapowiada, że rząd PiS zignoruje wyrok TSUE. "To bardzo groźna zapowiedź dla Polski"

- Taka decyzja doprowadzi do destrukcji państwa polskiego - tak Dominika Wielowieyska komentuje zapowiedź Jarosława Gowina. Wicepremier mówi, że jeśli TSUE wyda wyrok nie po myśli PiS, to PiS go zignoruje.

"To dramatyczny moment w dziejach UE. Jeżeli Trybunał uzna się za instancję władną usankcjonować stanowisko grupki polskich sędziów" - stwierdził Jarosław Gowin w wywiadzie dla "Do Rzeczy".

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się sprawą przepisów dotyczących Sądu Najwyższego w związku z pytaniami, jakie przesłała grupa sędziów SN. Chodzi o zmienione przez PiS przepisy o wieku emerytalnym sędziów. Rządzący, przypomnijmy, obniżyli wiek przejścia w stan spoczynku do 65. roku życia. Sędziowie się z tym nie zgadzają.

SN, do czasu decyzji TSUE, zawiesił stosowanie przepisów dotyczących wieku emerytalnego.

"Jeżeli Trybunał usankcjonuje zawieszenie prawa przez SN, to nasz rząd nie będzie miał innego wyjścia jak zignorować orzeczenie TSUE" - zapowiedział Gowin.

Polska poza Unią Europejską?

- Polska musi respektować orzeczenie Trybunału - przypomniała w TOK FM Dominika Wielowieyska. Jak podkreśliła gospodyni Poranka Radia TOK FM, wynika to z traktatów unijnych, które Polska zaakceptowała decydując się na wstąpienie do UE.

- Chcę panu powiedzieć panie premierze, że decyzja, którą pan zapowiada, doprowadzi do destrukcji państwa polskiego. To bardzo groźna zapowiedź dla Polski i jej przyszłości w UE - oceniła Wielowieyska.

Sprawa pytań polskich sędziów ma być przez TSUE potraktowana priorytetowo. Ale i tak - prawdopodobnie - na decyzję możemy poczekać kilka miesięcy.

Czytaj też: "Wykonamy postanowienie, jak będzie zgodne z prawem". Pełnomocnik Ziobry o unijnym Trybunale>>>

Dlaczego sędziom Sądu Najwyższego obniżono wiek emerytalny? "To prosta niedyskryminacja"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (17)
Czy rząd PiS zignoruje wyrok TSUE? Dominika Wielowieyska komentuje słowa Jarosława Gowina
Zaloguj się
 • vmzbyszek

  Oceniono 4 razy 2

  "To są zwyczajne dzieje". Pewnie nie tylko nasza historia (chociaż nasza szczególnie boleśnie) pełna jest przypadków poświęcania dobra kraju, szans kraju na wybrnięcie z opresji czy wręcz życia rodaków na ołtarzu własnego interesu i żądzy władzy. To nic innego jak kolejny taki przypadek. Żałosne i smutne. Pocieszam się, że życie biologiczne w jakiejś tam formie przetrwa:) kiedy już głupota odniesie zwycięstwo.

 • ostjan

  Oceniono 4 razy 2

  Gowin przyjął rolę pożytecznego idioty. Nadgorliwość, która obróci się w klęskę.

 • Janusz Polak

  Oceniono 3 razy 1

  Gowin jest gorszy od Judasza.Ten się chociaż powiesił.Taki komentarz przeczytałem w sieci.Trafny.Jednak może to jeszcze zrobić.Dajmy mu szansę.

 • Dodger Merciless

  Oceniono 3 razy -1

  Czy Unia Europejska jej Władze w Brukseli, naprawdę jest Demokratyczna.Ja mam bardzo dużo wątpliwości.Takie mam prawo sądzić o ludziach którzy są u władzy bez wyborów.

 • swobodan1

  Oceniono 5 razy -1

  Dominika Wielowieyska to karlica medialna na usługach Tok FM za srebrniki wyplacane przez GW

 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy -1

  Pokojowa proba zdominowania przez Niemcy narodow Europy zwolna dobiega konca. Wlochy zapowiadaja wstrzymanie doplat GB prawdopodobnie wyjdzie beztraktatowo z agencji UE.
  Niemcy buduja swoj sojusz z Rosja, a USA jest systematycznie wypychana z Europy.
  Kazdy idzie w swoja strone i nic nie jest w stanie zatrzymac tego marszu do siebie. W tle kryzys finansowy bankrutctwo i zastoj. Dla czerskich to tragedia bo oni nie potrafia wyobrazic sobie swiata, w ktorym sa wolni i nie otrzymaja jasnych wytycznych jak zyc i co uwazac.
  Swiata w ktorym trzeba podejmowac decyzje i brac za nie odpowiedzialnosc, muszz przezyc koniec swiata - 'nie damy rady' i 'nic sie nie stalo'

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX