PiS chce opodatkować ludzi, którzy wyjeżdżają z Polski. Ekspert: To ingerencja w życie obywateli UE

- Ten podatek tworzy atmosferę polowania na bogatych. To nie sprzyja prowadzeniu biznesu - stwierdził Andrzej Marczak, partner w KPMG, komentując w TOK FM tzw. podatek od wyjścia (exit tax).

Rząd PiS szykuje podatkowe trzęsienie ziemi - pisze dziś "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o przygotowany przez resort finansów projekt zmian w podatkach. Mają one dotyczyć m.in. CIT-u i zasad opodatkowania samochodów osobowych w firmach. Pojawić ma się też nowy podatek - tzw. exit tax, czyli podatek od wyprowadzki z Polski.

Ekspert: Ten podatek wystraszy 

Ma on dotyczyć przenosin firmy za granicę albo wyprowadzki z Polski osoby fizycznej. Opodatkowane będą niezrealizowane zyski, jakie podatnik osiągnąłby w Polsce z przedsiębiorstwa albo z papierów wartościowych, udziałów w spółkach i funduszach inwestycyjnych. Dotyczyłoby tych osób fizycznych, które mają papiery wartościowe i udziały w spółkach oraz funduszach inwestycyjnych o wartości przekraczającej 2 mln zł.

Planowane zmiany skomentował w TOK FM Andrzej Marczak, partner w kancelarii KPMG.

- Jest atmosfera polowania na bogatych. To nie sprzyja prowadzeniu biznesu. I ci, którzy chcą wejść do Polski, kilka razy zastanowią się, jak się tutaj proceduje przepisy podatkowe, a ci, co są mogą się przestraszyć - stwierdził Andrzej Marczak. Ekspert przypomniał, że podatek ten funkcjonuje już w krajach Europy Zachodniej. 

- Funkcjonuje w krajach majętnych, gdzie mówimy o osobach bogatych w kategoriach kilku milionów osób. My jako społeczeństwo biedne, na dorobku, mamy garstkę majętnych podatników - dodał, nazywając wprowadzenie podatku exit tax "dramatycznym".

- Wprowadzenie takiego obciążenia podatkowego za bardzo ingeruje w życie obywateli Unii Europejskiej - uważa. 

Z tym, że nowy podatek jest nie jest dobrym rozwiązaniem zgadza się także dr Anna Masłoń-Oracz.

- Podważa on podstawowe swobody traktatowe, które daje nam Unia - zauważa. - Exit tax nie tylko będzie utrudniał przenoszenie biznesu  z Polski, ale i utrudniał jego funkcjonowanie tutaj, na miejscu - oceniła.  

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • Jak exit tax będą płaciły firmy?
  • Czy exit tax wpłynie na wzrost gospodarczy?
Czy popierasz podatek dla ludzi, którzy wyjeżdżają z Polski?

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM