Papież nie daje sobie rady z watykańskim lobby gwałcicieli dzieci? "Walczy z tym, ale gryzie ścianę"

- Istota tego wrzodu znajduje się w Watykanie - powiedział w TOK FM prof. Arkadiusz Stempin, odnosząc się do wyjaśnień papieża Franciszka w Irlandii ws. gwałcenia dzieci przez księży rzymskokatolickich.

Według gościa Piotra Maślaka w Pierwszym Śniadaniu TOK FM papież Franciszek rozczarował wielu Irlandczyków tym, że podczas sobotniego przemówienia nie odniósł się do meritum sprawy. A polega ono na tym, że "wrzód" przemocy seksualnej wobec dzieci znajduje się w Watykanie.

Ekspert jest zdania, że nie brakuje tam ludzi, którzy są wrogo nastawieni zarówno do papieża Franciszka, jak i do ochrony dzieci przed przestępczością seksualną kleru. Prof. Stempin uważa, że to oni nie pozwalają na to, by rozwiązać problem na szczytach władzy w Watykanie.

- Tego wrażliwego człowieka, jakim jest Benedykt XVI, powaliło. Teraz mamy kolejnego papieża, który walczy z tym, ale gryzie ścianę - ocenia prof. Stempin. Według eksperta ten patologiczny układ chroniący gwałcicieli dzieci trwa w Watykanie od lat 60. XX wieku. - Struktura zła w Irlandii doprowadziła do tego, że nawet na wczorajszą mszę z papieżem przyszła garstka: 250 tys. ludzi - ocenił prof. Stempin.

Baby Shoes Remember Poland

W niedzielę na płotach polskich kościołów zawisły dziecięce buciki. Akcja miała upamiętnić ofiary przestępstw seksualnych popełnianych przez księży. - Kościół stosuje mechanizmy ukrywające sprawców - powiedział w TOK FM adwokat Jarosław Głuchowski z fundacji “Nie lękajcie się”, która współorganizowała akcję. Polska uczestniczyła w międzynarodowej akcji po raz pierwszy.

Tłumaczył też, że Kościół nie dopuszcza władz publicznych do swoich wewnętrznych akt i przez to pociągnięcie chronionych w ten sposób sprawców do odpowiedzialności jest bardzo trudne. Akcja Baby Shoes Remember Poland odbyła się m.in. w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Mielcu, Kielcach.

Z podcastu dowiesz się więcej. Posłuchaj!

  • Dlaczego kler rzymskokatolicki stosuje przemoc?
  • Jaki program papieża Franciszka przegrał w 2015 i 2016 roku przegrał i dlaczego?
  • Ile osób przyszło przed laty na nabożeństwo Jana Pawła II w Irlandii?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM