Agnieszka Holland: demokracja liberalna jest obecnie słabsza i mniej sexy

Zdaniem słynnej reżyserki filmowej, światu brakuje obecnie przekonujących programów i wizji, które znowu mogą dać nadzieję i zjednoczyć ludzi, zamiast tworzyć podziały.

Gościni radia TOK FM, reżyserka filmowa Agnieszka Holland rozmawiała z Piotrem Najsztubem o rewolucjach - rewolucji politycznej, rewolucji kobiet i rewolucji informacyjnej oraz idących za nimi konsekwencjami. Przekonywała, że obecnie demokracja liberalna jest dużo słabsza od innych nurtów politycznych. Jak powiedziała, jest tak dlatego, że przestała odpowiadać na podstawowe lęki, wyzwania i pytania współczesności. - Demokracja liberalna jest obecnie słabsza i mniej sexy - oceniła.

- Przeciwne liberalnym ideologie również nie umieją na te pytania odpowiedzieć, ale udają, że umieją. Ich odpowiedź jest gorsza od choroby, ale ludzie myślą, że przynajmniej wiedzą, co można dalej robić - oceniła reżyserka, dodając, że taką strategię stosuje m.in. PiS.

O rewolucji kobiet: zmiany są nieuniknione

Jak tłumaczy Agnieszka Holland, nie można rewolucji, jakie się dzieją w społeczeństwie, odbierać tylko w kategoriach politycznych, ale też społecznych.

- One się dzieją niepostrzeżenie, w końcu następuje erupcja. Trudno ten proces przyspieszyć, nie można go też zahamować. Jak pokazuje obecna sytuacja praw kobiet w Polsce, próba zatrzymania tego procesu, jaką obecnie obserwujemy, może mieć tylko jeden finał – przyspieszenie działania kobiet. I to może się okazać niebezpieczne, choćby poprzez kontrę mężczyzn - przekonywała reżyserka.

Jak mówiła, rewolucja kobiet trwa i jest procesem równie nieuniknionym, co pozytywnym, ponieważ chodzi o to, że kobiety chcą być traktowane podmiotowo, pragną same decydować o swoim życiu, drodze rozwoju i wyborach. 

- Patriarchat nie chce stracić władzy, a ma to też oczywiście swoje głębsze przyczyny. Rewolucja kobiet odbija się na prokreacji i dalej demografii. Świat się zmienia i konsekwencje odczują nie tylko mężczyźni(...). Rozumiem, jakie podłoże ma ten lęk - mówiła.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji! Dowiesz się:

  • Dlaczego tak wiele osób ma problem z nowoczesnością?
  • Jakie rewolucje w sposobie przekazu informacji zmieniły cały świat?
  • Jakie mogą być konsekwencje współczesnej rewolucji informacyjnej?
  • Czy sztuczna inteligencja oznacza koniec istnienia ludzkości?

Książa o Agnieszce Holland dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Przeczytaj też: Kosmiczne dziewczyny: historie kobiet, którym ludzkość zawdzięcza odkrywanie kosmosu

TOK FM PREMIUM