Komentarze po "Baby Shoes Remember": Kościół boi się procesów o odszkodowanie

W niedzielę na płotach kościołów zawisły dziecięce buciki. Upamiętniono w ten sposób ofiary molestowania przez księży. - Skala protestu przerosła nasze oczekiwania - mówiła w TOK FM Nina Sankari, jedna z organizatorek.

Nina Sankari z ateistycznej Fundacji im. Kazimierza Łyszczyńskiego, która współorganizowała akcję "Baby shoes remember", oceniła ją jako bardzo udaną.

- Obyło się bez przemocy, starć. Nawoływaliśmy, żeby zachowano taki charakter, jak w Irlandii (Tam 8 lat temu zainicjowano akcję - przyp. red) . Cichy, godny, bez przemówień, bez możliwości wykorzystania tego politycznie. Chodziło o to, żeby poprzez mocną  i jednoznaczną symbolikę trafić do wyobraźni ludzi. I to się bardzo udało. Skala protestu przerosła nasze oczekiwania. Ponad 50 miast wzięło w niej udział - mówiła w TOK FM.

Czytaj też: Upamiętnili dzieci molestowane przez księży. Baby Shoes Remeber w polskich miastach [ZDJĘCIA]

Zdaniem dr Sebastiana Dudy z wydawnictwa “Więź”, ta akcja to krok w stronę poprawy sytuacji ofiar księży.

- Im więcej uwagi będziemy zwracali na ten problem w Polsce, tym więcej będziemy mogli pomóc ofiarom - ocenił.

Sojusz tronu i ołtarza

Organizatorzy “Baby Shoes Remember” podkreślają, że obecnie Kościół chroni sprawców, zamiast poszkodowanych, a pomaga mu w tym państwo.

- W przypadku wykorzystania dziecka przez np. nauczyciela, wystarczy donos do prokuratury. W przypadku wykorzystania przez księdza, zawiadomienie organów ścigania nie wystarczy. Obywatel nie jest traktowany tak samo, jeżeli mam problem z Kościołem, niż byłby traktowany w sporze z jakąkolwiek inną instytucją. Państwo chroni Kościół. Władza Kościoła nie jest władzą moralną, jest oparta na sojuszu z państwem - argumentowała Sankari.  

Prowadząca audycję Agata Kowalska pytała, co grozi polskiemu Kościołowi, jeżeli zacznie otwarcie mówić o gwałtach na dzieciach popełnianych przez księży.

- Bo się nie tyle utraty autorytetu moralnego, bo i tak go traci, ale boi się tego, co się stało w Bostonie. Czyli ogromnych procesów o odszkodowanie, które mogą oznaczać bankructwo diecezji - mówiła Sankari.  

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Komentarze po "Baby shoes remember": Kościół boi się procesów o odszkodowanie
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 8 razy 4

  Kościół jest odrażający.

 • ochujek

  Oceniono 3 razy 3

  Potrzebna akcja. Popieram. Zbrodniarze i ci co ich ukrywają, czują się bezkarni mając za obrońcę Piotrowicza.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 7 razy 3

  "Prowadząca audycję Agata Kowalska pytała, co grozi polskiemu Kościołowi, jeżeli zacznie otwarcie mówić o gwałtach na dzieciach popełnianych przez księży."

  Co za durne pytanie.
  A co im może grozić?
  Ktoś im dupy rozkalibruje?

  co za infantylne dziennikarstwo.
  Mimo licznych skandali pedofilskich na świecie, to nadal najpotężniejsza instytucja kościelna.
  Z pytania zaś wybrzmiewa troska o z gruntu złą organizację.
  Co im może grozić?
  Czy pytano o to na klęczkach?
  Tu trzeba pytać, jak im się dobrać do tyłków!!!!

 • andrzej1.61

  Oceniono 10 razy 2

  Młodzież Wszechpolska odcinająca dziecięce buciki, niema w ty nic dziwnego u nich molestowanie wzajemne i molestowanie dzieci to norma więc wspomagają kościół któremu ludzie chcą patrzeć na ręce i zmusić do rozliczenia ze zbrodni.

 • jankolaska

  0

  religia jest złem należało by wszystkich biskupów odesłać do Watykanu kościół opodatkować religia na plebaniach bo to jest zmora polski rozliczyć wszystkich pedofilów powsadzać do więzienia i tam by dowiedzieli się jak to wygląda prawdziwy seks od tyłu

 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy -3

  Leacka holota sciagnie nam znow do Europy nazizm dokladnie tak jak Komunistyczna Partia Niemiec, sciagnela republice weimarskiej na leb nazistow.Dzie s Chemnitz doszlo do spontanicznego antyemigranckiego protestu spolecznego, warto nadmien ic iz chyba po raz pierwszy niemiecka policja brutalnie rozprawila sie z miejscowymi obroncami importowanych czarnych bieglych jedynie w sztuce poslugiwania sie nozem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX