"Mamy swoje organy władzy państwowej". Jurek popiera Gowina ws. zignorowania niewygodnego wyroku TSUE

Marek Jurek jest gościem Jana Wróbla w TOK FM. Jurek jest europosłem - do połowy czerwca 2018 r. był prezesem Prawicy Rzeczpospolitej. Do Parlamentu Europejskiego dostał się w 2014 r. z listy PiS.

- Czy obserwował pan wczorajszy konflikt wokół posiedzenia KRS? - zapytał Jan Wróbel. Według europosła Marka Jurka "oblężone instytucje" to nie jest dobra sytuacja, choć przyznał że może to ekscytować polityków i dziennikarzy. - To nie buduje autorytetu państwa - powiedział polityk.

Prezydent Andrzej Duda pojedna Polaków?

- Aura obrońców demokracji, którą roztacza wokół siebie liberalna opozycja, to zasługa PiS-u - ocenił Marek Jurek. Według niego przed laty Platforma Obywatelska przeprowadziła czystkę w mediach. - Dziennikarzy wyrzucano - powiedział Jurek. - Chciałbym się z panem zgodzić, że było tak samo źle, ale nie mogę - sprzeciwił się prowadzący Poranek TOK FM.

Według europosła działania w celu pojednania Polaków mógłby podjąć prezydent Andrzej Duda. - Osobą, ktora mogłaby tutaj coś jeszcze zrobić, jest prezydent: gdyby chciał - uważa Marek Jurek. Przekonuje jednak, że bardziej skutecznym rozstrzygnięciem będzie werdykt wyborców (wybory samorządowe odbędą się 21 października i 4 listopada - red.).

PiS zignoruje niewygodny dla siebie wyrok?

Jan Wróbel zapytał Marka Jurka o słowa Jarosława Gowina, który powiedział, że jeśli TSUE w sprawie Sądu Najwyższego wyda wyrok niewygodny dla rządu PiS, to PiS go nie uzna. - Uważam cały ten konflikt sądowy za głębokie nieszczęście. Moim zdaniem jest sztucznie nakręcany - stwierdził Marek Jurek. Według niego władza mogła osiągnąć swoje cele nieco wolniej, ale w majestacie prawa.

Marek Jurek zgadza się z Jarosławem Gowinem. - Politycy powinni sobie zadać pytanie co będzie z Polską, jest w TSUE zaczną zapadać wyroki, których nie możemy przyjąć, jeśli chcemy decydować o sobie - powiedział Marek Jurek. - Mamy swoje organy władzy państwowej - stwierdził rozmówca Jana Wróbla.

Z podcastu dowiesz się więcej. Posłuchaj!

Czy PiS powinien zignorować niewygodny dla siebie wyrok TSUE?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM