"Wpychają się tam, gdzie można zarobić". Rozenek chce ukrócić przywileje kleru w Warszawie

Według Andrzeja Rozenka kapłani wpychają się wszędzie, szczególnie tam, gdzie można zarobić pieniądze. Kandydat SLD na prezydenta Warszawy zapowiedział w TOK FM, że ukróci przywileje dla kleru.

Andrzej Rozenek, kandydat SLD na prezydenta Warszawy, podkreślił, że kler rzymskokatolicki jest w Warszawie uprzywilejowany, tak samo, jak i w całym kraju.

- Nie zdarzają się uroczystości w mieście, w których nie uczestniczyliby biskupi. Kościół wpycha się wszędzie, szczególnie tam, gdzie można zarobić pieniądze - tłumaczył kandydat i przypomniał sprawę planowanej budowy wieżowca przy ul. Emilii Plater.

- On jest tam budowany, ponieważ jest to ziemia Kościoła. Gdyby to była ziemia zwykłego przedsiębiorcy, to nikt by się na to nie zgodził, bo jest to element wietrzenia stolicy i nie powinno się tam budować żadnych wysokich budynków - wyjaśnił Rozenek. Dodał, że ponieważ jest to ziemia kościelna, "przymknięto oczy na wszystkie procedury".

- Gdy zostanę prezydentem, nie będzie taryfy ulgowej dla żadnego wyznania. W przypadku wieżowca przy ul. Emilii Plater trzeba będzie sprawę jeszcze raz rozpatrzyć i zobaczyć, czy będzie można się z tego wycofać tak, by nie narażać miasta na duże koszty - podsumował kandydat.

"Ja się nie waham"

Przypomniał także, że kampanię rozpoczął dopiero w ostatnią sobotę (25 sierpnia) i ma cztery miesiące opóźnienia w stosunku do innych osób ubiegających się o to stanowisko. Teraz kończy kompletowanie sztabu i list wyborczych.

Jan Wróbel zapytał Andrzeja Rozenka, kto go przekonał do kandydowania. - Sam się do tego przekonałem. Nie boję się żadnych wyzwań. Jeżeli partia jest w sytuacji kryzysowej i dostaję prośbę, żeby kandydować, to ja się nie waham. Chodziło też o to, żeby kandydował warszawiak z krwi i kości - podkreślił Rozenek. 

Polityk dodał, że "przenoszenie kandydatów np. z Opola urąga warszawiakom" - odniósł się w ten sposób do tego, że zarówno Rafał Trzaskowski, kandydat Platformy Obywatelskiej, jak i Patryk Jaki z PiS, są posłami wybranymi odpowiednio z Krakowa i Opola. Rozenek uważa, że Jakiemu rośnie poparcie, ponieważ "PiS wydaje ogromne pieniądze na kampanię" swojego wiceministra sprawiedliwości.

Patryk Jaki to zagrożenie dla Warszawy? 

Andrzej Rozenek stwierdził, że kandydat PiS to "jedna chodząca wada i ogromne zagrożenie dla Warszawy". 

- Dezerter śpiewał kiedyś, że "Dresy przyszły ze Wschodu". Opole jest paradoksalnie na południowym zachodzie Polski, ale te dresy niestety przychodzą ze Wschodu i to jest ta wschodnia mentalność, którą próbuje wprowadzić Patryk Jaki i ja się z tym nie zgadzam. Warszawa to miasto ludzi inteligentnych i wykształconych, i dla nich to, co się kojarzy z dresami w sensie negatywnym, jest raczej marginesem - tłumaczył polityk.

Rozenek dodał, że bardzo chce, aby "warszawiacy nie wybrali tego marginesu, bo potem przez cztery lata będzie trzeba z tym żyć".

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • czy Obywatele RP mieli rację blokując posiedzenie KRS;
  • co kandydat na prezydenta sądzi o policji;
  • jak policja i miasto powinny reagować, kiedy podczas manifestacji używane są symbole nawołujące do nienawiści.

Czytaj też: Ekspert nie zgadza się z Gowinem: "Nic tu nie jest niezgodne z Traktatem z Lizbony"

Bielan: Jestem zdziwiony, że cały czas dyskutujemy o stanie zdrowia Jarosława Kaczyńskiego

DOSTĘP PREMIUM