Termin zgłoszeń minął. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała ponad 9 tys. komitetów w wyborach samorządowych

27 sierpnia minął termin zgłaszania partii, koalicji i stowarzyszeń, które chcą startować w wyborach samorządowych. Państwowa Komisja Wyborcza rozstrzygnęła też, jak będzie wyglądała karta do głosowania.

Wczoraj minął termin dla partii politycznych, koalicji i stowarzyszeń na zgłoszenie chęci startu w wyborach samorządowych. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w sumie ponad 9 tysięcy komitetów w całym kraju.

Kolejnym krokiem będzie rejestracja kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

- W tym czasie Państwowa Komisja Wyborcza zajmie się powoływaniem komisji wyborczych - mówi przewodniczący PKW, sędzia Wojciech Hermeliński. Tłumaczy, że teraz będą tworzyły się komisje terytorialne, dla których PKW sporządzi wytyczne.

Nowa karta do głosowania

Państwowa Komisja Wyborcza rozstrzygnęła, jaki kształt będzie miała karta do głosowania. W przeważającej większości okręgów będzie to tzw. płachta, ale nie tak duża, jak wcześniej się spodziewano.

- Karty znacznie się zmniejszyły z uwagi na to, że kodeks wyborczy zmienił zasadę liczby kandydatów. Kiedyś można było zgłaszać dwa razy tyle kandydatów, ile jest mandatów. Obecnie można ich zgłaszać tyle, ile jest mandatów w danym okręgu, plus dwa.

Kartę w formie książeczki otrzymają wyborcy z okręgów, w których rywalizować ze sobą będzie co najmniej 20 komitetów.

Pierwsza tura wyborów odbędzie się 21 października 2018 roku. Druga 4 listopada.

TOK FM PREMIUM