Prawda krzywdzi Polaków? Twardoch nie zostawił suchej nitki na kandydacie PiS na prezydenta Gdańska

Pisarz Szczepan Twardoch nie zostawił suchej nitki na wypowiedzi Kacpra Płażyńskiego, kandydata PiS na prezydenta Gdańska. Polityk nie chce słyszeć o tym, że nie było to kiedyś polskie miasto.

"Przypominanie nam, że Gdańsk kiedyś nie był częścią Rzeczpospolitej nie jest zgodne z polską racją stanu, ale to też krzywdzi nas, Polaków mieszkających w tym mieście" - powiedział Kacper Płażyński, kandydat PiS na prezydenta Gdańsk.

Jego słowa dobitnie podsumował na Facebooku znany pisarz Szczepan Twardoch. Na początku Twardoch stwierdził, że zgadza się z Kacprem Płażyńskim, by potem stwierdzić, że tak rozumiana polskość polega na karmieniu się mrzonkami. "Polaków krzywdzi prawda, prawda narusza same fundamenty polskości i Polakom nie należy o niej przypominać, jeśli mają w ogóle być Polakami. Polską racją stanu jest dziecięca bajka o historii, polskość to życie snem" - ocenia Twardoch.

Następnie pisarz ostrzega, że zamykanie oczu na rzeczywistość jest dla Polski groźne zarówno w polityce krajowej, jak i międzynarodowej. "No coż, historia niedługiego w końcu trwania nowożytnej polskości nie bez przyczyny nie jest historią sukcesu" - zauważa z przekąsem Twardoch. "Europa Środkowa i Wschodnia pełna jest zresztą takich omamionych iluzjami dzieci, zabawiających się przystrajaniem swoich fantazji o sobie i świecie w coraz wymyślniejsze formy, z niedaleka zaś przygląda im się tygrys" - podsumowuje Szczepan Twardoch.

Kim jest Kacper Płażyński?

Kacper Płażyński to 29-letni syn Macieja Płażyńskiego, polityka który wraz z 95 osobami zginął w wypadku lotniczym w Smoleńsku. Jesienią 2015 roku, tuż po tym, jak PiS wygrał wybory parlamentarne, Kacper Płażyński zapisał się do partii. W kwietniu przewodniczący Jarosław Kaczyński ogłosił, że syn Macieja Płażyńskiego jest kandydatem PiS na prezydenta Gdańska.

Więcej o tożsamości dawnego Gdańska możesz się dowiedzieć z podcastu TOK FM. Gościem OffCzarka był prof. Marcin Kaleciński.

Książki Szczepana Twardocha dostępne są w formie ebooków w Publio.pl >>

DOSTĘP PREMIUM