Jan Paweł II wiedział o przemocy księży? "Całkowicie ignorował doniesienia o molestowaniu dzieci"

- Co więcej, niektórych szczególnie okrutnych przestępców seksualnych wręcz premiował i awansował - powiedział na antenie Radia TOK FM publicysta Tomasz Stawiszyński.

Nie cichną komentarze po zakończonej w niedzielę wizycie papieża Franciszka w Irlandii. Duchowny został przywitany przez premiera oraz prezydenta kraju. Usłyszał, że ostoja katolicyzmu - jaką jest Irlandia - odwraca się od kościołaSprawa nadużyć seksualnych przez duchownych jest także na świeczniku także w Polsce.  

Maszyna do tuszowania faktów

- Nigdy, w żadnym momencie, ujawnienie pedofilii wśród księży nie było wolą ich zwierzchników. Dokonało się ono tylko i wyłącznie poprzez czynniki i osoby zewnętrzne - ocenił na antenie TOK FM  filozof Tomasz Stawiszyński. Natomiast kościelną instytucję nazwał maszyną do tuszowania faktów. 

- Kościół katolicki to systemowa, zorganizowana maszyna do eksploatowania i nadużywana, a następnie tuszowania faktów. W żadnym innym obszarze życia społecznego nie mamy do czynienia z taką instytucjonalizacją przemocy, z tak przemyślnym mechanizmem jej ukrywania. Z instytucją wyjętą praktycznie spod wszelkich regularnych mechanizmów społecznej i prawnej kontroli. A do tego jeszcze to opowiadanie o dobru i transcendencji - podkreślił.

Dodał też, że Jan Paweł II całkowicie ignorował doniesienia o wykorzystywaniu dzieci przez swoich podwładnych, a niektórych szczególnie okrutnych przestępców seksualnych wręcz premiował i awansował. 

"Święty to nie jest człowiek doskonały"

W kontekście rozliczeń duchownych z przestępstw seksualnych kanonizacja Jana Pawła II budzi liczne kontrowersje. Według o. Pawła Gużyńskiego polski papież długo nie był świadomy istnienia problemu.

- Przede wszystkim pamiętajmy, że święty to nie jest człowiek doskonały. Sprawa pedofilii mogła, ale nie musiała być przeszkodą w procesie beatyfikacji. Nawet wybitna osoba jest ograniczona kontekstem własnych czasów. Jan Paweł II sam dorastał do zrozumienia różnego rodzaju problemów - stwierdził o. Gużyński w rozmowie Mikołajem Lizutem. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj audycji. Dowiesz się:

  • Jak weryfikowani są kandydaci na duchownych?
  • Na czym polegał problem papieża Franciszka z kościołem hiszpańskim?
  • Czy kościół polski jest gotowy do dialogu na temat nadużyć księży?

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM