Lech Wałęsa staje w obronie Olega Sencowa. Zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla

- Sencow uosabia wszystkie ideały, które przyświecały również mnie - napisał o ukraińskim więźniu politycznym Lech Wałęsa w oświadczeniu przekazanym dziś przez Polską Akademię Filmową.

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow od maja tego roku prowadzi protest głodowy w kolonii karnej na Dalekiej Północy Rosji. Był sympatykiem ukraińskiego Euromajdanu w czasie, gdy Rosja dokonała aneksji Krymu. 

Sencow został porwany przez rosyjskie służby w maju 2014 roku na Krymie i skazany na 20 lat więzienia za rzekomą działalność terrorystyczną - tak naprawdę chodziło jednak o jego sprzeciw wobec aneksji półwyspu przez Moskwę. Ukrainiec jest obecnie w łagrze w Łabytnangach na rosyjskiej Dalekiej Północy. Od ponad stu dni prowadzi głodówkę, domagając się uwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych w Rosji.

Wałęsa: To cechy godne najwyższego uznania wolnego świata 

Dziś Polska Akademia Filmowa przekazała oświadczenie Lecha Wałęsy, w którym wyraża on ogromny podziw i szacunek dla postawy filmowca, który poprzez swój protest zabiega o uwolnienie ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji.

Czytaj też:Ukraina: Sencow na granicy życia i śmierci. Macron rozmawiał z Putinem nt. reżysera

- Ołeh Sencow w moim najgłębszym przekonaniu swoim działaniem uosabia wszystkie ideały, które przyświecały również mnie, kiedy prowadziłem swoją pokojową walkę o przyszłość świata. Wiara w demokrację, pokojowe metody działania, brak nienawiści, działanie na rzecz braterstwa między narodami i ostateczne poświęcenie własnej osoby dla dobra innych, niesprawiedliwie pokrzywdzonych ludzi - to cechy godne najwyższego uznania wolnego świata – napisał były prezydent i laureat Pokojowej  Nagrody Nobla.

Lech Wałęsa zwrócił też uwagę na tragiczną sytuację, w jakiej znalazł się Oleh Sencow. Powołując się na Amnesty International podkreślam.in., że proces Ukraińca był nieuczciwy, a główny świadek oskarżenia odwołał swoje zeznania przed sądem jako wymuszone torturami. 

Wcześniej za Sencowem wstawiła się Rada Europy. Pod petycją ws. zwolnienia reżysera podpisali się też laureatka literackiego Nobla Herta Müller, reżyserka Agnieszka Holland, laureatka tegorocznej Nagrody Bookera - Olga Tokarczuk oraz ukraiński pisarz Jurij Andruchowycz.

Na początku sierpnia kuzynka Oleha Sencowa Natalia Kaplan poinformowała, że stan ukraińskiego reżysera jest katastrofalny. "Koniec jest już bliski" - napisał do niej Sencow w przekazanym przez adwokata liście.

Zanussi o niedokończonej, proroczej sztuce Sencowa: Ostatni akt życie dopisało

Poniżej cała treść oświadczenia Lecha Wałęsy

W przededniu rocznicy polskiego Sierpnia 1980, który przyniósł jeden z najwspanialszych ruchów społecznych Solidarność, i zapoczątkował pokojowe zmiany, które w rezultacie przyniosły Europie Wschodniej wolność od totalitarnego ustroju, staję w obronie ukraińskiego reżysera, Olega Sencowa.

Sencow demonstrował na EuroMajdanie za Ukrainą w demokratycznej Europie. Następnie pokojowo przeciwstawiał się aneksji jego rodzinnego Krymu przez Rosję. Aresztowany przez służby rosyjskie, w procesie określonym przez Amnesty International jako “nieuczciwy proces przed wojskowym sądem” został skazany na 20 lat ciężkiego łagru, mimo, iż główny świadek oskarżenia odwołał swoje zeznania przed sądem jako „wymuszone torturami”. Ostatnie słowo Sencowa, w którym prosi naród rosyjski, by „nauczył się nie bać”, jest przykładem podziwu godnej postawy na rzecz braterstwa między narodami.

Sencow, odsiadując swój wyrok, ponad 100 dni temu podjął i wciąż prowadzi głodówkę występując o uwolnienie wszystkich ukrainskich więźniów politycznych więzionych przez Rosję, jednocześnie nie występując o wolność dla siebie.

Oleg Sencow w moim najgłębszym przekonaniu swoim działaniem uosabia wszystkie ideały, które przyświecały również mnie, kiedy prowadziłem swoją pokojową walkę o przyszłość świata. Wiara w demokrację, pokojowe metody działania, brak nienawiści, działanie na rzecz braterstwa między narodami i ostateczne poświęcenie własnej osoby dla dobra innych, niesprawiedliwie pokrzywdzonych ludzi - to cechy godne najwyższego uznania wolnego świata.

Z tych powodów zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli o uwolnienie Olega Sencowa i zgłaszam Olega Sencowa do Pokojowej Nagrody Nobla.

Gdańsk, 28 sierpnia 2018

 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM