Agnieszka Ścigaj: Zakładamy, że sędziowie rekomendowani przez Kukiz' 15 nie będą ulegać naciskom

- Nie zgadzamy się, żeby wymiar sprawiedliwości pozostał taki, jaki jest - tak posłanka Kukiz'15 skomentowała udział jej ugrupowania w wyborze nowych sędziów KRS.

KRS zadecydowała dzisiaj (28 sierpnia) w trzech turach głosowań, o wyłonieniu 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego. Przegłosowano m.in. kandydaturę dyrektora Departamentu Prawa Administracyjnego w resorcie sprawiedliwości dr hab. Kamila Zaradkiewicza. Wśród kandydatów do SN są też inni podwładni ministra Zbigniewa Ziobry, w tym prokurator Adam Roch, który w 2006 roku zmusił rodzącą kobietę do składania zeznań.

Kukiz’15: Nasi wyborcy oczekują reformy wymiaru sprawiedliwości

Taki proces powoływania sędziów Sądu Najwyższego skrytykowała na antenie TOK FM Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15. - Większość sejmowa przeprowadza nie reformę, ale zmiany kadrowe w sądach - oceniła.

Jednocześnie podkreśliła, że Kukiz’15 nie żałuje, że wziął udział w wyborze nowych członków KRS, ponieważ zmiany w polskim sądownictwie są potrzebne. Zwróciła uwagę na to, że głosowania są utajnione i nie wiadomo jak głosowali poszczególni sędziowie rady. Wyraziła jednak przekonanie, że ci zaopiniowani przez Kukiz’15 nie ulegali naciskom.

- Nasi wyborcy oczekują reformy wymiaru sprawiedliwości. Nie ulegamy narracji, że trzeba być albo po stronie totalnej opozycji, albo po stronie PiS. Nie zgadzamy się, żeby wymiar sprawiedliwości pozostał taki, jaki jest. Nie możemy sobie pozwolić, żeby w stronę naszych wyborców poszedł przekaz, że nie chcemy reformy. Chcemy, chociaż nie takiej, jak robi to PiS - tłumaczyła posłanka.

Podobnie jak wczoraj, Obywatele RP próbowali dzisiaj zablokować obrady KRS. Przed jej siedzibą pojawiło się kilkanaście osób oraz policja. Około godz. 10, gdy samochody miały dotrzeć na miejsce, kilka osób usiadło na ulicy, blokując wjazd. Policja szybko usunęła z drogi wszystkich protestujących Obywateli RP.

Z podcastu dowiesz się:

- jak Agnieszka Ścigaj ocenia kandydatkę Kukiz"15 na prezydentkę Krakowa

- jak ocenia działania PiS w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami

Obywatele RP zablokowali wjazd do budynku, w którym obraduje nowa KRS

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM