Donald Trump spotka się z Andrzejem Dudą. Biały Dom podał termin wizyty w Waszyngtonie

Prezydent Andrzej Duda po raz pierwszy uda się na oficjalną wizytę do Białego Domu. 18 września wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą przyjmie ich w Waszyngtonie amerykański przywódca Donad Trump i jego małżonka Melania.

Będzie to pierwsza oficjalna wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Polski prezydent uda się do Waszyngtonu bezpośrednio ze szczytu Trójmorza.

Jak napisano w komunikacie amerykańskiego przywódcy, prezydenci "będą pracować nad wzmocnieniem amerykańsko-polskiego partnerstwa strategicznego" oraz zaplanowano rozmowy na temat "handlu, wojskowości i kwestii bezpieczeństwa".

Najważniejsze będą tematy dotyczące bezpieczeństwa

- W programie przewidujemy spotkanie w cztery oczy prezydentów, osobno pierwszych dam, rozmowy plenarne delegacji, a także konferencją prasową obu prezydentów. Poza spotkaniami w Białym Domu pan prezydent odbędzie także spotkania z amerykańskimi politykami w Senacie, a wieczorem w Waszyngtonie prezydent wyda koktajl z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi o szczegółach wizyty szef Gabinetu Prezydenta, Krzysztof Szczerski.

Szczerski przekazał też, jakie tematy poruszy Andrzej Duda w rozmowach z Donaldem Trumpem. 

- Kwestię bezpieczeństwa, geopolityki, współpracę polsko-amerykańską w dziedzinie wojskowości, sprawy sojusznicze, kontakty gospodarcze, w tym inwestycje amerykańskie w Polsce i wspólne możliwości obrotu handlowego między Polską a USA w dziedzinie energetyki - wymienia. 

Nieprzewidywalna wizyta

Zdaniem publicystów wizyta głowy polskiego państwa w USA ma ogromne znaczenie, ale w jej trakcie możemy spodziewać się nieprzewidywalnych sytuacji. 

- Jest bardzo wiele konkretnych tematów do omówienia, np. kwestia pobytu w Polsce na stałe brygady amerykańskiej - skomentował w Poranku TOK FM Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej".

- Amerykanie pewnie zadają sobie pytanie, czy strona polska nie “wyskoczy” z czymś, co skomplikuje stosunki polsko-amerykańskie. Z drugiej strony mamy nieprzewidywalność administracji amerykańskiej. Chodzi o oblicze Donalda Trumpa, który potrafi deklarować najróżniejsze rzeczy, które są nie do końca przewidziane - ocenia z kolei Marcin Piasecki z “Rzeczpospolitej”.  

Przypomnijmy, 5 i 6 lipca w 2017 roku  prezydent Donald Trump gościł w Warszawie. Potem doszło do kryzysu dyplomatycznego na linii Polska-Stany Zjednoczone. Jego powodem była nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która m.in. zakładała karę więzienia za przypisywanie Polakom lub Polsce współodpowiedzialność za zbrodnie nazistów. Nieoficjalnie mówiło się, że te zmiany zamknęły Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiego wstęp do Białego Domu.

Książka o Donaldzie Trumpie dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Air Force One wylądował. Rozpoczęła się oficjalna wizyta prezydenta Trumpa w Polsce

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM