Radni PiS nie chcą ulicy imienia Zbigniewa Herberta. "Pokazali, gdzie mają wielkich Polaków"

Andrzej Żywień, były radny z Zielonej Góry, nie kryje rozczarowania decyzją rady miasta, która nie zgodziła się na nazwanie Trasy Aglomeracyjnej ulicą im. Zbigniewa Herberta.

- Dowiedziałem się dzisiaj z ogromnym smutkiem, że Rada Miasta Zielonej Góry odrzuciła mój wniosek o nadanie Trasie Aglomeracyjnej imienia Zbigniewa Herberta. Odbyło się to głosami nowej, bezideowej pisowsko-prezydenckiej koalicji w radzie - napisał dziś na Facebooku były radny, aktualnie działacz Nowoczesnej. 

Trasa Aglomeracyjna ulicą Zbigniewa Herberta?

Andrzej Żywień od dłuższego czasu zabiegał on o nadanie powstającej w Zielonej Górze drodze imienia wybitnego poety. Chodzi odcinek między ul. Zjednoczenia a Batorego. Do radnych i mediów wystosował list otwarty, w którym przypominał, że jeden z największych poetów w historii Polski i Europy jest patronem 2018 roku. 

- Wiele miast polskich uczciło tego wielkiego polskiego poetę nazwami ulic. Jestem przekonany, że w roku Zbigniewa Herberta nadanie jego imienia ważnej zielonogórskiej arterii komunikacyjnej byłoby aktem ważnym i symbolicznym - przekonywał.

Do inicjatywy pozytywnie odnieśli się również radni PO, którzy przygotowali projekt uchwały. 

Dzisiejszą decyzję Rady Miasta Zielonej Góry Żywień przyjął z dużym rozgoryczeniem.

- Stało się tak w roku Herberta ogłoszonego przez aklamację przez Sejm RP. PiS często cytuje Herberta (słynne "zdradzeni o świcie") ale kiedy trzeba go uczcić pokazuje, gdzie naprawdę ma wielkich Polaków - skomentował. 

Zbigniew Herbert: poeta, eseista, dramatopisarz

Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 roku we Lwowie, zmarł 28 lipca 1998 roku w Warszawie. Jego utwory Zbigniewa Herberta przetłumaczono na 38 języków i nagradzane prestiżowymi nagrodami. W literaturze światowej Herbert rozpoznawany jest przede wszystkim dzięki swojemu poetyckiemu alter ego, postaci Pana Cogito. Laureat ponad dwudziestu nagród literackich.

Od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych pretendentów do Literackiej Nagrody Nobla. 28 czerwca 2017 Sejm RP zdecydował o ustanowieniu roku 2018 rokiem Zbigniewa Herberta. 

TOK FM PREMIUM