Kamila Gasiuk-Pihowicz: PiS szykuje prawny armagedon. Czy nasze dzieci będą płacić w rublach?

Kamila Gasiuk-Pihowicz podkreśliła w TOK FM, że PiS chce obsadzić stanowiska w Sądzie Najwyższym swoimi nominatami przed wydaniem orzeczenia przez TSUE. - Szykują nam prawny armagedon - powiedziała.

Prezydent ogłosił kolejny konkurs, tym razem na 11 miejsc w Sądzie Najwyższym, w tym na miejsce zajmowane przez I prezes, Małgorzatę Gersdorf. 

Zdaniem poseł Kamili Gasiuk-Pihowicz, przewodniczącej klubu poselskiego Nowoczesnej, PiS robi wszystko, aby obsadzić miejsca w SN swoimi ludźmi, zanim zostanie wydane orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Widzimy pospieszne działania ze strony nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Łamane są wszelkie przepisy, nawet z pisowskiej ustawy o Sądzie Najwyższym - mówiła w TOK FM. Dodała, że "meta tego wyścigu znajduje się poza Unią Europejską".  - Bo tak się kończy łamanie prawa polskiego i unijnego. Trudno jednoznacznie wskazać, kiedy to się zakończy, ale połowa września jest prawdopodobnym terminem - stwierdziła polityczka. 

Według Gasiuk-Pihowicz najważniejszą konsekwencją tego, co wydarzy się w ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie "olbrzymi chaos prawny".  

-  PiS szykuje nam prawny armagedon. To jest najwyższy czas, aby politycy partii rządzącej zdali sobie sprawę, że efektem tego, co się wydarzy  już dzisiaj jest bardzo słaba pozycja negocjacyjna Polski w UE, a rozpoczynają się negocjacje budżetowe - zaznaczyła gościni TOK FM. - Wszyscy politycy muszą zdać sobie sprawę, że chodzi o to, czy nasze dzieci będą zarabiały i płaciły w euro, czy w rublach - podkreśliła posłanka Gasiuk-Pihowicz. 

Co opozycja zrobi z nowymi sędziami, jeśli PiS straci władzę? 

Dominika Wielowieyska zwróciła uwagę na to, że opozycji można zarzucić, że nie prowadzi żadnych prac nad tym, jak później uporządkować sytuację w Sądzie Najwyższym. - Czy wybrane teraz osoby będą później odwoływane? - pytała prowadząca. 

- Przywrócenie niezależności wymiaru sprawiedliwości będzie wymagało wielkiej pracy koncepcyjnej. Osoby, które zostały wybrane, mają świadomość tego, że uczestniczą w niekonstytucyjnej procedurze - odparła posłanka.

- Co stanie się z nimi potem, gdy PiS straci władzę? - dopytywała dziennikarka. 

- Nie widzę miejsca dla osób, które z pełną premedytacją łamią polskie prawo, do wykonywania tego zawodu (sędziego - red.) - stwierdziła Gasiuk-Pihowicz. - Będzie potrzeba oczyszczenia Sądu Najwyższego z osób, które obejmą w nim stanowisko w sposób niezgodny z prawem - dodała.

- Jeżeli chodzi o Krajową Radę Sądownictwa i Trybunał Konstytucyjny, to mamy sytuacje, które jasno wskazują, że są to stanowiska także obsadzone przez dublerów i przed nami wielka praca koncepcyjna jak doprowadzić do tego, żeby przywrócić niezależność tych trzech instytucji - podsumowała posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Chcesz wiedzieć wiecej? Posłuchaj!

  • czy orzeczenia wybranych sędziów do SN będzie można podważyć;
  • o protestach w KRS;
  • jaki będzie ciąg dalszy postępowania przeciwnaruszeniowego;
  • o wypowiedzi Jarosława Gowina. 

Czytaj też: Agnieszka Ścigaj: Zakładamy, że sędziowie rekomendowani przez Kukiz' 15 nie będą ulegać naciskom

Obywatele RP zablokowali wjazd do budynku, w którym obraduje nowa KRS

Czy podzielasz opinię, że za sprawą władzy Polska dryfuje w stronę Rosji?

TOK FM PREMIUM