Nowy rok szkolny już za chwilę, a dzieci ze specjalnymi potrzebami dostają odmowy edukacji. Rodzice protestują

Szkoły mówią jedno, minister Anna Zalewska drugie, a rodzice dzieci potrzebujących kształcenia indywidulanego nadal nie wiedzą co czeka je od nowego roku szkolnego. Dlatego rodzice protestują dziś w Warszawie.

Wszystko przez zmiany, które wprowadził resort edukacji i przez to, że można je interpretować na wiele sposobów - w tym na niekorzyść uczniów. Tymczasem nowy rok szkolny zaczyna się już 3 września.

Ministerstwo zlikwidowało nauczanie indywidulane w szkole. Zamiast tego zaproponowało tzw. system IPET, czyli indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Zachwala go minister Anna Zalewska.

- Dyrektor, rodzic, nauczyciel, będzie ustalał które zajęcia będą się odbywały w klasie z rówieśnikami, a które bez rówieśników - powiedziała członkini rządu PiS.

Zagmatwane przepisy

Jednak według rodziców to zmiany na gorsze, które wprowadziły chaos. Problem w tym, że praktyka i realia szkolne najczęściej działają na niekorzyść uczniów - przekonuje Monika Mamulska, matka ucznia ze specjalnymi potrzebami kształcenia.

- Przepisy są tak zagmatwane, że szkoły nic z nich nie rozumieją, a organy prowadzące rozumieją je opacznie - najczęściej dają dzieciom odmowy dalszej edukacji w szkole - powiedziała Monika Mamulska.

Efekt jest taki, że dzieci nie wiedzą co się stanie pierwszego września, albo otrzymują zdecydowanie mniej godzin indywidulanego nauczania niż do tej pory. Szkoła i samorząd korzystają z tego, że nie mają już obowiązku finansowania określonej liczby godzin. W ten sposób coś, co miało działać na korzyść uczniów, może się dla nich stać ogromnym problemem.

DOSTĘP PREMIUM