Przewodniczący Komisji Europejskiej: Decyzja została podjęta. Nie będzie już zmiany czasu w UE

- Likwidacja zmiany czasu jest przesądzona - ogłosił przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jak pokazały wyniki unijnej ankiety, zdecydowana większość mieszkańców UE chce skończyć z przestawianiem zegarków.

W internetowych konsultacjach wzięło ponad 4, 5 mln Europejczyków. - To najwyższa frekwencja w historii konsultacji. Ich rezultat jest bardzo jasny. 84 proc. respondentów chce zniesienia zmiany czasu. Polityczna decyzja została podjęta. trzeba wsłuchiwać się w głos Europejczyków - powiedział rzecznik Komisji Alexander Winterstein. 

Zmiana przepisów nie oznacza, że państwa członkowskie stracą prawo do decydowania o ustalaniu czasu. Nowa dyrektywa - jak zwrócił uwagę Winterstein - będzie jednak wiążąca dla całej UE. 

Zniesienie zmiany czasu zapowiedział również Jean-Claude Juncker w wywiadzie dla niemieckich telewizji ARD i ZDF. - Dzisiaj o tym zadecydujemy - powiedział w piątek, odnosząc się do posiedzenia KE. 

Zmiana czasu niebezpieczna dla zdrowia?

Pomysł na zniesienie podziału na czas letni i zimowy to m.in. inicjatywa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jak twierdzą posłowie tego ugrupowania, idea została stworzona po rozmowach z mieszkańcami.

- Przestawianie zegarków dwa razy do roku ma negatywny wpływ na zdrowie, na samopoczucie, występuje więcej incydentów sercowo-naczyniowych, częstsza skłonność do depresji, występują zaburzenia snu i czuwania. Jest to niedobre dla osób w dostojnym wieku, dla seniorów, ale również dla dzieci, dla każdego z nas. Przestawienie zajmuje kilka tygodni. To występuje dwa razy do roku, to zaburzenie takiego naturalnego rytmu biologicznego - tłumaczy na stronie PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

To, że wszystkie kraje Wspólnoty dwa razy w roku przestawiają zegarki, reguluje unijna dyrektywa. Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na świecie. W Europie nie obowiązuje ono jedynie na Islandii i Białorusi. Cztery lata temu ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM