Przewodniczący Komisji Europejskiej: Decyzja została podjęta. Nie będzie już zmiany czasu w UE

- Likwidacja zmiany czasu jest przesądzona - ogłosił przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jak pokazały wyniki unijnej ankiety, zdecydowana większość mieszkańców UE chce skończyć z przestawianiem zegarków.

W internetowych konsultacjach wzięło ponad 4, 5 mln Europejczyków. - To najwyższa frekwencja w historii konsultacji. Ich rezultat jest bardzo jasny. 84 proc. respondentów chce zniesienia zmiany czasu. Polityczna decyzja została podjęta. trzeba wsłuchiwać się w głos Europejczyków - powiedział rzecznik Komisji Alexander Winterstein. 

Zmiana przepisów nie oznacza, że państwa członkowskie stracą prawo do decydowania o ustalaniu czasu. Nowa dyrektywa - jak zwrócił uwagę Winterstein - będzie jednak wiążąca dla całej UE. 

Zniesienie zmiany czasu zapowiedział również Jean-Claude Juncker w wywiadzie dla niemieckich telewizji ARD i ZDF. - Dzisiaj o tym zadecydujemy - powiedział w piątek, odnosząc się do posiedzenia KE. 

Zmiana czasu niebezpieczna dla zdrowia?

Pomysł na zniesienie podziału na czas letni i zimowy to m.in. inicjatywa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jak twierdzą posłowie tego ugrupowania, idea została stworzona po rozmowach z mieszkańcami.

- Przestawianie zegarków dwa razy do roku ma negatywny wpływ na zdrowie, na samopoczucie, występuje więcej incydentów sercowo-naczyniowych, częstsza skłonność do depresji, występują zaburzenia snu i czuwania. Jest to niedobre dla osób w dostojnym wieku, dla seniorów, ale również dla dzieci, dla każdego z nas. Przestawienie zajmuje kilka tygodni. To występuje dwa razy do roku, to zaburzenie takiego naturalnego rytmu biologicznego - tłumaczy na stronie PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

To, że wszystkie kraje Wspólnoty dwa razy w roku przestawiają zegarki, reguluje unijna dyrektywa. Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na świecie. W Europie nie obowiązuje ono jedynie na Islandii i Białorusi. Cztery lata temu ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
80 proc. mieszkańców UE chce zniesienia zmiany czasu. Jest decyzja KE
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy 7

  Przy obecnym udziale enregii zuzywanej na oswietlenie jest to kompletny nonsens, wilhelminski przezytek i dodarkowa robota.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy 4

  Brawo, pierwszy raz musze przyznac iz cos KE zrobila cos pozytecznego.

 • rastablaster

  Oceniono 6 razy 2

  Przewodniczący KE, nawet jak jest trzeźwy, przypomina aparatcyzków z komitetu centralnego.

 • maryt6

  Oceniono 4 razy -2

  No to konus ma problem.musi pokazać kto tu rządzi. Niedługo przesunie wskazówki o 4 godziny . co mu Unia zrobi?

 • matts06

  Oceniono 8 razy -8

  Teraz w Polsce większość jest za, ale pogadamy po pierwszych roku, dwóch po zmianie, zobaczymy co będziecie wtedy mówić. Myślę że tak naprawdę mało osób zdaje sobie sprawę jak będzie to wyglądać i ulegają czarowi "jednej godziny jaśniej popołudniu w miesiącach zimowych". Zresztą nawet nie wiemy jaki to miałby być czas letni czy zimowy, jak nam dowalą, że stałym będzie zimowy, to gwarantuję, że po roku zacznie się płacz, że po co to było. W sumie faktycznie przy zimowym będziecie mieli wschód słońca w lecie po godzinie 3rano, a w zimie będzie tak jak jest obecnie, więc dużo na tym skorzystamy :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX